Lututów – historia w dokumentach

W artykule „Kościół w Lututowie – kolejne wyzwanie  minionych lat.”, napisałem:

 

Z korespondencji Wójta Gminy Lututów z marca 1945 r. –  Archiwum   Państwowe  w Łodzi,  Akta Gminy Lututów, sygn.119/134  wynika, że w latach wojny i  okupacji,  parafia rzymskokatolicka w Lututowie poniosła duże straty. 

Straty te wyceniono w sprawozdaniu  dla ówczesnego Starosty Wieluńskiego, na sumę 185 000 zł. (wg wartości złotego z 1 września 1939 r.).

Natomiast z informacji opracowanej przez pierwszego po wojnie proboszcza w Lututowie ks. Mariana Minora (Archiwum   Państwowe w Łodzi, Akta Gminy Lututów, sygn.119/12),  kościół  lututowski został całkowicie ograbiony i poważnie zniszczony.

Niemcy w głąb Rzeszy wywieźli:

  • 5 zabytkowych dzwonów  o wartości   25 000 zł.
  • 30 ornatów  o wartości 15 000 zł.
  • 7 zabytkowych chorągwi o wartości   6 000 zł.
  • 1 monstrancje  o wartości   4 000 zł.
  • 20 lichtarzy o wartości 3 000 zł. 
  • 8 kap o wartości   8 000 zł.
  • 115 szt. bielizny kościelnej o wartość  10 000 zł.

Dzisiaj fakt poszanowania własnej   historii, jej poszukiwanie dla pamięci naszej i potrzeby przekazu potomnym, pomaga docierać do jej źródła. Źródła prawdy i zarazem niekwestionowanego świadka tych wydarzeń.

To fotografia dwóch dokumentów. Oba napisane przez ks. Mariana Minora, pierwszego po II wojnie światowej  proboszcza parafii w Lututowie. Jeden z dokumentów, to załącznik nr 2 do informacji Wójta Gminy Lututów z marca 1945 opisujący wartość strat poniesionych przez parafie rzymskokatolicką w Lututowie dla Starosty wieluńskiego.

Drugi to spis mienia zagrabionego z parafii oraz zniszczeń powstałych w parafii wynikiem działań Niemiec hitlerowskich.

W uzasadnieniu powstałych szkód podane są dwie przyczyny:

  1. Zamknięcie kościoła dla celów religijnych
  2. Próbne pociski V2 rozrywające się w okolicy.

Dzięki posiadanej fotografii udaje się również utrwalić w pamięci naszej i przekazać pamięci młodym pokoleniom, fakt istnienia w przeszłości trzeciego krzyża na placu kościelnym w Lututowie. Jeden z nich, to obecnie istniejący.

Drugi misyjny opisany we wcześniejszym artykule, ustawiony w dniu 21 lutego 1959 roku, na zakończenie misji trwających przez cały tydzień. Krzyż ustawiony był w miejscu dzisiejszego pomnika św. Jana Pawła II.

I ten trzeci, ustawiony w 1969 roku

Obecne miejsce figury św. Floriana.

Przekaz historii minionych lat możliwy jest dzięki mieszkańcowi Lututowa, który te materiały udostępnił.
Zatem warto jest zaglądać do historii, śladu odcisku czasu naszych przodków, twórców naszej historii. To wartość dodana do teraźniejszości, pomagająca docenić własny ślad upływu czasu – twórcy historii.

Marek Zgadzaj

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
5 miesięcy temu

Nic dodać nic ująć, podpisuję się pod autorem komentarza.

Roman
5 miesięcy temu

Zajmujący materiał, podobnie jak poprzednie. To Przekaz dla młodego pokolenia, „pokolenia Milenium”, „następnej generacji”, to podróżowanie w czasie. Dziękuję w imieniu Lututowian. Roman