Profilaktyka nowotworów skóry

Pragniemy Państwa serdecznie zaprosić na bezpłatne konsultacje, których celem będzie ocena znamion barwnikowych. Badanie to ma na celu ocenę rodzaju zmiany oraz ewentualną kwalifikację zmiany do dalszego leczenia – usunięcia.

Bezpłatne konsultacje będą się odbywać w poradni chirurgicznej we wtorki w godz. 13.00 – 14.00. Nie jest wymagana rejestracja. Prosimy jednak o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu potwierdzenia pracy poradni chirurgicznej w danym dniu (nr tel. 45 95 95 112 wew. 1).

Poniżej zamieszczamy krótką informację na temat ryzyka jakie mogą nieść za sobą znamiona barwnikowe i inne znamiona znajdujące się na skórze, pozostawione bez kontroli lekarskiej.

Lato kojarzy się z piękną pogodą i przede wszystkim ze słońcem. Słońce dodaje mnóstwo energii po długiej zimie, pozwala nadrobić niedobory witaminy D, ale czy jego działanie zawsze jest bezpieczne?

Problem zaczyna się w momencie gdy nasze od lat rosnące na twarzy, szyi, kończynach guzki , pod wpływem promieni UV słonecznych zaczynają się zmieniać. Lub zaczynają powstawać nowe o niepokojącym onkologicznie wyglądzie.

Najbardziej niebezpiecznym ze zmian skórnych jest CZERNIAK !!!!!!

Punktem wyjścia czerniaka są znamiona barwnikowe.Szacuje się, że przeciętny dorosły człowiek ma ok. 20 znamion barwnikowych. Znamiona mogą być różnej wielkości, najczęściej powstają w miejscach poddawanych przewlekłej ekspozycji na światło słoneczne.

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych albo błony naczyniowej gałki ocznej, wywodzący się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę – melanocytów. Charakteryzuje się on dużą złośliwością z powodu szybkiego wzrostu, wczesnych i licznych przerzutów oraz niewielkiej podatności na leczenie.. Najczęstszym umiejscowieniem czerniaka jest skóra (90%), ale może on także powstawać w innych miejscach gdzie obecne są melanocyty.

U kobiet czerniak występuje najczęściej na twarzy bądź kończynach dolnych, u mężczyzn na tułowiu. Należy przyjąć generalną zasadę, że wszystkie znamiona barwnikowe  z którymi  zaczyna się coś dziać, to znaczy: zaczynają zmieniać kolor, pojawiło się swędzenie, powiększają się i różnią się od innych  trzeba koniecznie dokładnie zdiagnozować u lekarza.   W przypadku stwierdzenia ryzyka wystąpienia tej choroby lekarz zaleca dalsze  specjalistyczne badania, które polegają  na chirurgicznym wycięciu zmiany i przeprowadzeniu badania  histopatologicznego jego wycinka.

Kolejny na liście nowotworów skóry to rak podstawnokomórkowy.

Rak podstawnokomórkowy to najczęściej występujący nowotwór – 65-75% wszystkich przypadków. Cechuje się miejscowym wzrostem . Wcześnie rozpoznany rak podstawnokomórkowy jest praktycznie w 100% wyleczalny. W większości przypadków występuje w miejscach narażonych na działanie promieniowania UV – twarzy, dekolcie, plecach, ramionach.  Leczenie polega na wycięciu chirurgicznym.

Trzecim z niechcianych nowotworów jest rak kolczystokomórkowy.

Rak kolczystokomórkowy stanowi ok. 20% raków skóry. Charakteryzuje się gwałtownym wzrostem oraz skłonnością do miejscowej destrukcji i tworzenia przerzutów. Umiejscawia się on zazwyczaj w obrębie głowy, szyi, tułowia, kończyn oraz w obrębie narządów płciowych. Najczęściej występuje w postaci rogowaciejącej, łuszczącej zmiany o charakterze brodawkowatym, wrzodziejącym, często pokrytej strupem. Tu też w grę wchodzi głównie usunięcie chirurgiczne.

Usuwając zawczasu guzki skórne pozbywamy się potencjalnego jednego z w/w problemów na przyszłość.

Najlepszą metodą się ich pozbycia jest klasyczne usunięcie chirurgiczne w znieczuleniu miejscowym , gdzie po pobraniu możemy wysłać materiał do badania histopatologicznego- co to był za guzek i czy jest całkowicie usunięty.

Niestety zarówno zabieg laserowy jak i elektrokoagulacja nie dają nam możliwości zbadania takiej zmiany.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.