Historia murowanej kapliczki z XIX wieku, miejsca kultu religijnego w parku dworu Taczanowskich, kolejna odsłona

Dziedziniec dworu Taczanowskich – murowana kapliczka, symbol minionych lat.

 

 

 

 

 

W poprzednim artykule czytamy: Miejsce zadumy i modlitwy. Otoczone latem bujną zielenią pobliskich drzew, oświetlana promieniami światła słonecznego przebijającego się przez ich korony. Jesienią często zmoczona kroplami deszczu. Zimą okryta białą warstwą puszystego śniegu. Wiosną w słyszalnym dźwięku śpiewu ptaka, zwiastuna budzącej się przyrody do życia.

Po opublikowaniu artykułu otrzymuję telefon wieczorową porą od mieszkańca Lututowa. Męski zdecydowany głos, i słowa, przeczytałem pana artykuł „Historia murowanej kapliczki z XIX wieku, miejsca kultu religijnego w parku dworu Taczanowskich”. Po tym pada stwierdzenie, przypominam sobie, jak osoba naukowo związana z miejscowością Lututów opowiadała o miejscu, a przede wszystkim przyczynie budowy kapliczki na dziedzińcu dworu Taczanowskich.

Zainteresowany tymi słowami oczekując dalszej wypowiedzi, ciekawy tej historii w myślach przewijam własny wątek nurtujący moją osobę. Co było powodem wybudowania kapliczki pomiędzy drzewami, elementu zieleni otoczenia dziedzińca. Kapliczki w obejściach dworskich budowane były zwykle w parku będącym jego zapleczem. Miejscem relaksu, wypoczynku, spaceru po wyznaczonych krętych ścieżkach oraz modlitwy w zaciszu tej kapliczki.

Padają dalsze słowa rozwiewające wątpliwości i wyjaśniające przyczynę budowy kapliczki w opisywanym miejscu. Kapliczka została wybudowana na zbiorowej mogile, miejscu pochówku zmarłych w wyniku otrzymanych ran w bitwie pod „Koziołkiem” Powstańców Styczniowych ukrywających się we dworze. Z kolei z innego źródła, otrzymanego od mieszkańca Lututowa wynika, że wśród Powstańców był także dowódca Antoni Korotyński. Dalej słyszę, była próba podjęcia badania terenu celem ustalenia, czy ciała Powstańców nadal spoczywają w miejscu ich pochówku. Jednak nie została podjęta.

Od rozmówcy otrzymuję telefon do osoby, od której otrzymał ten przekaz. W rozmowie telefonicznej następnego dnia, osoba ta potwierdza te słowa, podkreślając, że nie jest pewna, czy w dalszym ciągu ciała te spoczywają w miejscu pochówku. Z kolei od innego rozmówcy, znajomego obecnie mieszkańca Kalisza, słyszę, że wątpliwe jest aby tak blisko dworu pozostawiono zbiorową mogiłę. Prawdopodobnie ciała Powstańców zostały przeniesione do grobu na cmentarz. Zatem najprawdopodobniej znajdujemy wyjaśnienie znaczenia miejsca budowy kapliczki i czasu jej budowy. Jednak to, co najważniejsze – powód jej budowy. Kapliczki, to również akcent miejsca pamięci.

Dzisiaj kapliczka, obiekt małej architektury, miejsce kultu religijnego, upamiętnienie miejsca pochówku Powstańców Styczniowych oraz symbol wielkiej odwagi i przejaw wartości patriotycznych ludzi jej budowy.

Marek Zgadzaj

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments