Tragiczne prasowanie bielizny i pożar pałacu w Lututowie

O Lututowie i o wydarzeniach z nim związanymi pisano na przestrzeni wielu lat. Sprawy dotyczące tej miejscowości opisywane były chociażby w prasie. Nasza redakcja postanowiła zagłębić się trochę w zbiorach archiwalnych. Oto, co udało nam się znaleźć.

Pożar pałacu w Lututowie – Echo Łódzkie, 24 stycznia 1936 r.
TRAGICZNE PRASOWANIE BIELIZNY *

WIELUŃ 24.1. W pałacu majątku Lututów należącym do W. Kurnatowskiego wybuchł gwałtowny pożar, który nieomal doszczętnie zniszczył całkowite urządzenie pałacu.
Dzięki natychmiastowej akcji ratunkowej miejscowego oddziału Ochot. Str. Poż.. pod kier. Wł. Rybki wice komendanta oraz innych przybyłych oddziałów Str. Pos. — ogień został umiejscowiony.
W czasie akcji ratowniczej wydarzyło się kilka nieszczęśliwych wypadków. Między innemi doznał ciężkich obrażeń strażak Fita Stanisław z Lututowa, którego przewieziono do szpitala W. W. $w. w Wieluniu.
Przyczyna powstania pożaru prawdopodobnie zaprószenie ognia w czasie prasowa nia bielizny. Straty znaczne.

DZIENNIK WOJEWÓDZKI Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, 1 kwietnia 1928 r.
Komunikacja Autobusowa

Lututów -Wieluń.
Autobus Konstantego Francuza i Karola Uty, wyjeżdża codziennie z Lututowa do Wielunia o godz. 8-mej rano, z Wielunia do Lututowa o godz. 3 po poł.
Za przejazd od osoby pobiera się 12 gr. za kim.

Echo Łódzkie 1938 r. grudzień
Pałac wartości 300.000 zł spłonął doszczętnie. 

WIELUŃ. 21. 12. — W godzinach wieczornych w luksusowo urządzonym pałacu W. Kurnatowskiego, w dominium Lututów, powiatu wieluńskiego, wybuchł groźny pożar.

Ogień, zauważony zbyt późno, rozszerzał się z błyskawiczną szybkością. Wysiłki służby dworskiej oraz trzech oddziałów straży pożarnej, utrudnione brakiem wody i silnym mrozem, okazały się bezowocne. Pałac, z którego zdołano wynieść część mebli i urządzeń, spłonął doszczętnie.

Jak ustalono, pożar wybuchł na skutek wadliwej budowy komina. Straty wynoszą około 300.000 złotych.

Łódzki Dziennik Urzędowy, 1928 r. nr 20

Ogłoszenie.
Starostwo Wieluńskie ogłasza, że w dniu 15 X. 1928 r. na zasadzie art. 222 Ust. Wodnej z dnia 19.IX 1922 roku zatwierdzony został statut Spółki Wodnej w Lututowie, powiatu wieluńskiego.
Spółka nosi nazwę „Spółka Wodna Lututów”. Celem spółki jest osuszenie gruntów członków Spółki według przedłożonego Starostwu projektu.
Statut Spółki uchwalony jednogłośnie przez członków Spółki na zebraniu w dniu 6.VIII. 1928 r., ułożony został według wymogów okólnika Min. Rob. Publ. z dnia 20.III. 1923 r. Nr. 417/23 (Monitor Polski Nr. 161 poz. 225).

Starosta Powiatowy

Kaliszanin 1872 r. nr 59

W dniu 22 b. m. i r., umarł w Lututowie Le­on Taczanowski, w wieku lat 68, właści­ciel tychże dóbr; zwłoki zmarłego przeniesiono do kościoła parafjalnego w Lututowie dnia 24, a na­stępnego odprowadzone zostały na miejsce wiecz­nego spoczynku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments