Uważajmy na oszustów, chrońmy dorobek swojego życia

Wieruszowscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy szczególnie w okresie wakacyjnym mogą podejmować próby swoich przestępczych działań. Funkcjonariusze apelują – nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce swojego telefonu, a o sposobach działania oszustów informujmy naszych bliskich!

Zadbajmy też o właściwe zabezpieczenie własnego majątku przed wyjazdem na wakacyjny wypoczynek.
Przypominamy, że szczególnie w czasie wakacji oszuści mogą uaktywnić się w swoim przestępczym działaniu. Nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce swojego telefonu.

Bądźmy ostrożni w kontaktach z osobami obcymi, którzy niejednokrotnie pod pretekstem działań urzędniczych, handlowych, czy innych próbują wejść do naszego domu lub mieszkania. Szczególnie narażoną grupą osób na działania oszustów są seniorzy. Niejednokrotnie poprzez swoją ufność i nieuwagę w większym stopniu są narażeni na działania przestępcze bezwzględnych naciągaczy, którzy nie zważają nawet na widoczną chorobę okradanej osoby lub jej kalectwo czy wiek. Przypominamy o podstawowych zasadach, które należy stosować aby nie paść ofiarą przestępstwa.

Bądź ostrożny, pamiętaj:
jeśli otrzymasz telefon od krewnego o wsparcie finansowe zawsze po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą ;
nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom które telefonicznie podają się za członków twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące ;
jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 – zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę ;
Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy ;
nie działaj pochopnie pod presją czasu ;
wystrzegajmy się również przyjmowania od osób obcych prezentów w postaci towarów i usług, za które będziemy musieli później zapłacić znacznie więcej niż otrzymany produkt jest wart w rzeczywistości. Takie sytuacje to również doskonała okazja do tzw. „rozpoznania” terenu posesji, którą w późniejszym czasie złodziej ma zamiar okraść ;
w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że dzwoniąca lub kontaktująca się osobiści osoba nie jest członkiem rodziny, czy prawdziwym funkcjonariuszem natychmiast powiadom Policję dzwoniąc na numer 112.

Zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców o zachowanie czujności. Rozmawiajmy z naszymi rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby które mogą chcieć ich oszukać lub okraść.
Szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy planujemy podróż lub dłuższą nieobecność w miejscu zamieszkania, pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszych posesji, domów, mieszkań, budynków gospodarczych, piwnic, garaży itp.

asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.