Odpust Przemienienia Pańskiego w Węglewicach

Najsłodszy Jezu, Chryste nasz i Panie,
Dziś prosimy Ciebie usłysz to błaganie.
Cudowny Boże, przez Twe Przemienienie
Strapienia nasze obróć w pocieszenie.

 

6 sierpnia 2020 odbył się odpust Przemienienia Pańskiego w Węglewicach. W południe została odprawiona suma odpustowa, której przewodniczył ks. kan Henryk Sikora, proboszcz parafii p.w. św.Rocha w Radostowie. Zebranych przywitał na początku mszy św. – proboszcz parafii Trójcy Świętej ks. kan Ryszard Regulski.
Modlitewne spotkanie przeżywamy w 100. rocznicy urodzin św.Jana Pawła II oraz w roku Eucharystii pod hasłem „Wielka tajemnica wiary”.

Oprawę muzyczną uświetnił chór działający przy Stowarzyszeniu Biała Góra w Węglewicach. Podczas mszy św. zanoszono modlitwy za naszą Ojczyznę oraz w inaugurację II kadencji Prezydenta RP dr.Andrzeja Dudy. Podczas uroczystości dokonano zawierzenia rodziny Świętemu Janowi Pawłowi II.

Po raz 168. wyruszyła Piesza Pielgrzymka z Wieruszowa, aby podtrzymać tradycję, którą nasi Ojcowie ślubowali przed latami, jak wiemy z historii.

6 sierpnia – w święto Przemienia Pańskiego gromadzą się tu licznie rzesze ludzi, prosząc i dziękując Jezusowi Chrystusowi za łaski uzdrowienia.

Do Węglewic pielgrzymowano już za czasów naszych pradziadów. Pielgrzymki miały charakter dziękczynny, modlono się o odwrócenie epidemii cholery, która obiegła obszar miasta Wieruszowa i okolic. Ludzie prosili Boga o oddalenie epidemii. Lud postanowił podziękować za wysłuchane prośby zanoszących do Ojca Niebieskiego i wyruszyć w pątniczej pielgrzymce obierając pobliski kościół w Węglewicach, w którym znajdował się obraz „Przemienia Pańskiego” (znajduje się do dnia dzisiejszego).

Kult Pana Jezusa Przemienionego zaczął się rozwijać od XIX wieku a szczególnie przez pielgrzymów pieszej pielgrzymki z Wieruszowa i okolic, zwłaszcza, kiedy to 160 lat temu przyszli prosić o przemianę i oddalenie groźnej epidemii cholery, która siała spustoszenie w mieście. To tu w modlitwie postanowili błagać o odwrócenie choroby i nieszczęść przed obrazem Przemienienia Pańskiego w Węglewicach.

Dziś  prosimy Chrystusa Przemienionego o oddalenie i przeciwdziałanie groźnej epidemii – ciała i duszy.

Piotr Kołodziejczyk
Ten wpis został opublikowany w kategorii diecezja kaliska, Religia, Węglewice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Admin
3 lat temu

Wieruszowianie nie zawiedli. Brawo! Tradycyjne powitanie wieruszowskiej pielgrzymki przez proboszcza ks. kan Regulskiego. Piękne zdjęcia i dobra relacja Piotrze. Zresztą, jak zawsze. Tak trzymaj!