Pogmatwane i tragiczne losy Lututowa początku ubiegłego stulecia

Rok 1910 Lututów – parafia rzymskokatolicka w Lututowie. Budowa pierwszego kościoła murowanego. Projekt budowlany zatwierdza urzędnik carski – bolszewik w Warszawie.

„Przedstawiony projekt zostaje zatwierdzony 27 marca 1910 roku.
Podpis nieczytelny”

Na projekcie adnotacja kolorem czerwonym to dokument będący odpowiednikiem dzisiejszego pozwolenia na budowę.

Decyzją niemieckiej władzy w 1941 roku zostaje zawieszona działalność parafii Lututów. Jednak na przeszkadza to dokonywać adnotacji w księgach parafialnych urzędnikowi niemieckiemu wyznania ewangelickiego.

Lecz to nie tylko historia Lututowa. To dzieje Narodu całego Państwa polskiego okresu Królestwa Polskiego do 1918 roku. Potem krótki czas II RP – wolnej niepodległej Ojczyzny. I znowu, rok 1939 początek następnego koszmaru. Po drugiej wojnie światowej kolejny okres braku suwerennego państwa, początek dyktatury komunistycznej w PRL tworzonej na polecenie i pod dyktando władzy radzieckiej.

To trudne chwile w życiu naszych przodków i nie wolno o nich zapomnieć. To ich bohaterska postawa pozwoliła przetrwać naszej Ojczyźnie. To pozwolenie i te wpisy winien poczynić odpowiednio, polski urzędnik wolnego kraju i osoba duchowna wyznania chrześcijańskiego – proboszcz parafii, a bezkarny okres przemocy i represji początku PRL nigdy nie powinien nastać.

Marek Zgadzaj

Dokumenty źródłowe:
1. Akta parafii Lututów
2. Fotografia autor

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments