Modele wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną

Niecodzienną wizytą w Senacie RP był udział Henryki Sokołowskiej – Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego „Klub Otwartych Serc” z Wieruszowa w konferencji „Modele wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną”.

Konferencja odbyła się 9 września pod patronatem Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego. Szczególnym gościem był pan Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich, którego kadencja w tym dniu dobiegła końca.

Celem konferencji było zaprezentowanie teoretycznych i praktycznych aspektów wspierania osób z niepełnosprawnościami w godnym życiu i osiąganiu samodzielności, w tym aspektów ekonomii społecznej. Pierwszą cześć konferencji stanowił panel naukowy, poświęcony modelom wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tej części głos zabrali pani dr hab. Zdzisława Janiszewska – Nieścioruk z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dr Monika Zima – Parjaszewska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie a jednocześnie prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

W drugiej części konferencji o swoich doświadczeniach i dobrych praktykach w pracy z osobami z niepełnosprawnością mówili dyrektor Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu Leszek Falis, prezes SI „KOS” Henryka Sokołowska, Monika Karwacka , kierownik ŚDS „Kamyk” ze Stowarzyszenia na TAK w Poznaniu i Marta Hewelt- prezes Fundacji Arkadia z Torunia.

Nie zabrakło tez głosu samych osób z niepełnosprawnością. To środowisko reprezentowali Aleksandra Skotarek z Warszawy, Dominika Kosińska z Szczyrku i Michał Milka z Gdańska, których wcześniej mogliśmy poznać jako bohaterów telewizyjnego programu Przemysława Kossakowskiego „Down the road”.

Wyróżnieniem dla Powiatu Wieruszowskiego była możliwość zaprezentowania podczas konferencji w Senacie RP przez Henrykę Sokołowską systemowego wsparcia osób
z niepełnosprawnością w powiecie wieruszowskim. Niezwykle ważnym jest również to, że wywiad z prezes H. Sokołowską znalazł się również w Raporcie Rzecznika Praw Obywatelskich za lata 2015 – 2020.

Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem było też okazją do złożenia mu podziękowań w imieniu nie tylko Stowarzyszenia, ale również samorządów Ziemi Wieruszowskiej za kompetentne zaangażowanie na rzecz umacniania społeczeństwa obywatelskiego.

Zachęcamy do obejrzenia poniższych materiałów z konferencji.

WIZYTA W SENACIE- 9.09-2020- KONFERENCJA

https://www.flickr.com/photos/senatrp/albums/72157715901863761

Konferencja transmitowana także była w mediach społecznościowych:

cz. I
https://www.facebook.com/SenatRP/videos/350931639285190/

cz. II
https://www.facebook.com/SenatRP/videos/796881381083635/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.