„Nasi bohaterowie – uczestnicy Bitwy Warszawskiej z ziemi wieluńskiej”

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Sokolnikach, otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” – #wiktoria 1920, na realizację projektu „Nasi bohaterowie – uczestnicy Bitwy Warszawskiej z ziemi wieluńskiej”.

Realizatorami projektu byli członkowie grupy „Wiemy Więcej”, która działa przy GOKSiT w Sokolnikach. Grupa w ubiegłych latach również brała udział w projektach historycznych.
Projekt rozpoczął się 10 sierpnia warsztatami historycznymi. Uczestnicy wysłuchali wykładu przygotowanego przez historyka, dotyczącego istoty Bitwy Warszawskiej i jej znaczenia dla Polski, dowiedzieli się jak korzystać ze źródeł historycznych oraz wytypowali wraz z prowadzącym 5 tematów audycji historycznych.

II etap projektu był czasem wyszukiwania materiałów dotyczących postaci oraz miejsc upamiętniających Bitwę Warszawską oraz nagranie 5 audycji radiowych. Nagrania poprzedzone zostały warsztatami z emisji głosu.

W nagraniach znalazły się m.in. biogramy uczestników wojny polsko-bolszewickiej, którzy pochodzili z gminy Sokolniki, jak również przedstawiona została sylwetka duchownego Józefa Pruchnickiego – proboszcza wieluńskiej parafii, który jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko – bolszewickiej.

Ostatni etap projektu to wycieczka do Wielunia, podczas której młodzież odwiedziła miejsca związane z m.in. księdzem Józefem Pruchnickim, pomniki oraz inne miejsca związane z bohaterami Bitwy Warszawskiej. W programie wycieczki była również wystawa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej pt. „Do broni! Mieszkańcy ziemi wieluńskiej w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1921”.

W ramach projektu przygotowana została prezentacja multimedialna ze zdjęć, które zostały zrobione podczas wycieczki.

Od 31 sierpnia do 4 września można było wysłuchać audycji radiowych, które powstały w ramach projektu. Dla tych, którzy nie zdążyli wysłuchać podajemy link: https://www.radiozw.com.pl/gmina-sokolniki-projekt-o-bohaterach-bitwy-warszawskiej-dobiega-konca/

11 września przyszedł czas na podsumowanie projektu podczas którego uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Nie był to łatwy projekt ze względu na panujące warunki epidemiologiczne. Dzieci w związku ze zdalnym nauczaniem prowadzonym od wiosny, musiały przestawić się na zadania, które wymagały od nich wielogodzinnego skupienia, koncentracji i myślenia.

Jesteśmy jednak pewni, że pomniki, tablice, ważne dla nas Polaków miejsca, które zwiedziliśmy na ziemi wieluńskiej, związane z bohaterami Bitwy Warszawskiej, z pewnością uświadomiły młodzieży cenę, jaką przyszło zapłacić za niepodległość.

Podejmowanymi w ramach projektu „Niepodległa” działaniami wzmocniliśmy w młodzieży poczucie dumy, że jesteśmy dziećmi tej Ojczyzny.

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Sokolnikach składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu:
– warsztatowcom,
– partnerom projektu – Radiu Ziem i Wieluńskiej, Bibliotece Publicznej Gminy Sokolniki,
– Wójtowi Gminy Sokolniki za udostępnienie transportu na wycieczkę,
– patronom medialnym – Gazeta „Ilustrowany Tygodnik Powiatowy” oraz gazeta „Łącznik”.

W sposób szczególny dziękujemy uczestnikom projektu za ogromne zaangażowanie w projekt.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sokolniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.