Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC samochodu?

Rozsądnie zakupione ubezpieczenie OC pozwoli Ci na zaoszczędzenie pieniędzy, czasu i nerwów. Do tego unikniesz problemów związanych z przerwą ubezpieczeniową. Czy kierowcy często znajdują OC za mniej niż 500 zł? Dlaczego nie warto jeździć nieubezpieczonym samochodem? Wrócimy dzisiaj do podstaw, by przekonać się, jak ważne jest ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Każdy zarejestrowany samochód, nawet wrak bez szyb i kół, musi być ubezpieczony. Zadanie wykupienia polisy nie spoczywa na kierowcy pojazdu, ale na jego właścicielu, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Dlatego osoba, która posiada 3 pojazdy, musi je wszystkie ubezpieczyć. Jak zrobić to szybko i tanio? Zajrzyj na https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/ubezpieczenie-samochodu/, by przekonać się, jakie są zalety oraz jak działa porównywarka ubezpieczeń!

Czy ubezpieczenia OC różnią się od siebie?

W ustawie 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych ustawodawca określił zasady działania ubezpieczenie komunikacyjnego od odpowiedzialności cywilnej. Ponieważ jest ono obowiązkowe, to każda firma zajmująca się działalnością ubezpieczeniową, nie może odmówić ubezpieczenia pojazdu.
Po drugie zakres ubezpieczenia OC jest taki sam u każdego ubezpieczyciela. Bez względu, gdzie zostanie wykupiona polisa, będzie ona chronić dokładnie w takim sam sposób. Wniosek z tego jest jasny – najważniejsza w przypadku ubezpieczenia OC jest cena!

Za ile można ubezpieczyć samochód?

Jeśli w przypadku ubezpieczenia OC znaczenia mają tylko ceny, to przyjrzyjmy się im na podstawie danych z września otrzymanych z Mubi. Tego miesiąca średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła 839 zł. Jednak aż 41% kierowców znalazło polisę za mniej niż 700 zł. Jednocześnie 21% mogło się pochwalić składką poniżej 500 zł!

Pozostaje pytanie – jak tanie może być ubezpieczenie OC samochodu? Okazuje się, że splot korzystnych czynników, na podstawie których ubezpieczyciele określają ceny ubezpieczeń, pozwolił znaleźć mieszkance powiatu grodzkiego OC za 209 zł!

Oczywiście w mniejszych miejscowościach rzadziej dochodzi do wypadków i stłuczek. To duże miasta wojewódzkie przodują w cenach OC. Jednak należy pamiętać, że wielkość miasta jest tylko jednym z czynników, który wpływa na kalkulację wysokości składki!

Oto dowód! Najniższe ceny polis OC w 5 największych miastach, w porównaniu do średniej ceny dla tych miejscowości:
• Warszawa – 957 zł; najniższa 255 zł,
• Kraków – 849 zł, najniższa 305 zł,
• Łódź – 991 zł, najniższa 319 zł,
• Wrocław – 1023 zł, najniższa 342 zł,
• Poznań – 974 zł, najniższa 323 zł.

Kierowca, który ma wypracowane zniżki i spełnia kryteria obniżające cenę ubezpieczenia, może liczyć na polisę OC nawet o 700 zł tańszą niż średnia w jego miejscowości! To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców dużych miast.

Dlaczego brak OC jest karany?

Przepisy o ruchu drogowym często odnoszą się do pojęcia zachowania szczególnej ostrożności. Niestety zdarza się, że kierowcy ze zmęczenia lub roztargnienia tracą koncentrację. Przy zbiegu niekorzystnych okoliczności dochodzi wtedy do wypadku lub stłuczki, w której powstają szkody.

Ile razy można usłyszeć od sprawcy zdarzenia – oślepiło mnie słońce lub światła nadjeżdżającego samochodu czy zupełnie go nie zauważyłem? Niestety tłumaczenia te nie zmienią faktu, że poszkodowany kierowca będzie oczekiwał odszkodowania za uszkodzenia jego pojazdu i za urazy – jeśli do nich doszło podczas uderzenia.

Jeśli kierowca, który spowodował kolizję, nie będzie miał polisy, to za szkody osobowe i materialne będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. To mogą być gigantyczne sumy. Wyobraź sobie, że sprawca wjechał w nowe Lamborghini i zniszczył cały jego przód. Ile za to zapłaci? Albo spowodował poważny uraz innego kierowcy – ile zapłaci za specjalistyczne leczenie i rehabilitację?

Dzięki ubezpieczeniu OC, to ubezpieczyciel pokryje te koszty do 5 210 000 euro w przypadku szkód osobowych i 1 050 000 euro dla szkód rzeczowych. Oczywiście poszkodowany kierowca nie zostanie z niczym, jeśli okaże się, że sprawca nie miał OC. Odszkodowanie wypłaci UFG, który w ramach regresu ubezpieczeniowego będzie

dochodził zwrotu poniesionych kosztów od sprawcy kolizji.

Ile wynoszą kary za brak OC?

Wypłata odszkodowania z własnej kieszeni to nie jedyny potencjalny problem dla właściciela auta, który go nie ubezpieczył. Drugim wydatkiem są kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku samochodów osobowych mogą być one bardzo dotkliwe dla budżetu kierowcy:
• do 3 bez OC – 1040 zł,
• od 4 do 14 dni bez OC – 2600 zł,
• powyżej 14 dni bez OC – 5200 zł.

Należy pamiętać, że zmieniają się one co roku. Dlaczego? Wysokość kar za brak OC uzależniona jest od najniższej pensji w danym roku. O obowiązku posiadania ubezpieczenia na samochód i konsekwencjach jego braku dowiesz się więcej ze strony https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/kara-za-brak-oc/. Opłata karna za brak OC nie jest jednorazowa! Jeśli niesforny właściciel pojazdu nie ubezpieczy go po otrzymaniu kary, to może spodziewać się następnej!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenie płatne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.