Październik miesiącem walki z rakiem piersi – mammobus w Kępnie – 17.10.2020 r.

Październik to miesiąc, w którym na całym świecie podejmowane są działania mające na celu podniesienie świadomości na temat raka piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month). Zapraszamy mieszkanki powiatu kępińskiego w wieku 50-69 lat na bezpłatne badania mammograficzne, które będą wykonywane w dniu 17.10.2020 r. (sobota) w godzinach 09:00-16:00 w Kępnie, przy Ratuszu (Urząd Miasta i Gminy) przez Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów.

W okresie pandemii nie zależy zapominać o dbaniu o swoje zdrowie, w tym o badaniach profilaktycznych pozwalających wykluczyć choroby nowotworowe – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Skuteczność leczenia oraz szanse na przeżycie są ściśle związane ze stadium choroby w momencie postawienia rozpoznania. Wcześnie wykryty nowotwór piersi zwiększa możliwość wyleczenia.

Profilaktyka raka piersi

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Stanowi aż 23% z wszystkich zachorowań na nowotwory oraz 14% zgonów z przyczyn onkologicznych. Prawdopodobieństwo zachorowania znacząco wzrasta po 50 r.ż., dlatego tak bardzo ważna jest profilaktyka: samobadanie piersi oraz regularne badania mammograficzne, dzięki którym możliwe jest wykrycie zmian na wczesnym etapie.

Programu Profilaktyki Raka Piersi realizowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia i ma na celu wczesne wykrycie ewentualnych zmian.

W powiecie kępińskim występuje najniższy poziom objęcia populacji badaniami w województwie Wielkopolskim, dlatego bardzo zależy nam na propagowaniu Programu Profilaktyki Raka Piersi właśnie w tym regionie – dodaje Pachciarz. Co to oznacza? Na 73 671 kobiet kwalifikujących się do udziału w programie, zbadanych zostało 2 070, co stanowi zaledwie 28,16% populacji. Warto jednak podkreślić, że Wielkopolska, jako województwo, ma jeden z najwyższych w kraju współczynników objęcia Programem Profilaktyki Raka Piersi, który wynosi 40,21%.

Jakie warunki należy spełnić, aby wziąć udział w badaniu?

Na badania zapraszamy Panie:

  • w wieku od 50 do 69 lat, które w ostatnich 24 miesiącach nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej,
  • które otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Na czym polega badanie?

Badanie mammograficzne obejmuje wykonanie dwóch zdjęć każdej piersi oraz opis badania. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań, lekarz kieruje pacjentkę do etapu pogłębionej diagnostyki – która obejmuje USG, a w razie potrzeby także biopsję.

Podczas badania możliwe jest odczuwanie krótko trwającego dyskomfortu, wynikającego z ucisku na pierś. Jest to jednak konieczne dla otrzymania wiarygodnego wyniku.

 Zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny 61 855 75 28 lub 61 851 30 77.  Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie.

Zachęcamy także do korzystania z multimedialnej mapki, dzięki której w łatwy sposób można odnaleźć mammobus w swojej okolicy – https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zbadaj-piersi-mammobus-przyjedzie-do-ciebie.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia rozpoczął także działania informacyjne w postaci przesyłania materiałów edukacyjnych, które powstały przy współpracy z Poznańskim Towarzystwem „Amazonki”. Ulotki na temat samobadania piersi, które pomogą właściwie wykonać badania oraz materiały na temat Programu Profilaktycznego Raka Piersi realizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, będą sukcesywnie trafiać do Wielkopolanek wraz z korespondencją z Wielopolskiego Oddziału NFZ.

Zachęcamy do propagowania profilaktyki raka piersi, a już 14 października (w przeddzień Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi), w ramach kolejnej Środy z Profilaktyką, prześlemy kolejne materiały edukacyjne.

Anna Konieczka

Zespół Komunikacji Społecznej

Zespół Profilaktyki Zdrowotnej

WOW NFZ w Poznaniu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments