Kredyt hipoteczny. Co to jest? Na co banki udzielają pomocy finansowej?

Kredyt hipoteczny możemy zaciągnąć niemalże od ręki, pod warunkiem, że spełniamy konkretne warunki, jakie wymagają od nas banki. Środki z tego typu zobowiązania mogą zostać przeznaczone na wszelkie cele związane z inwestycją nieruchomościową.

 

Oznacza to, że nie tylko możemy pokryć wydatki z tytułu zakupu mieszkania czy budowy domu. Jak otrzymać kredyt hipoteczny krok po kroku przy pomocy porównywarki https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne ? Dowiesz się tego w tym artykule !

Kredyt hipoteczny. Co to jest? Na co banki udzielają pomocy finansowej?

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych zobowiązań zaciąganych przez konsumentów ostatnimi laty. Dzięki takiej pomocy możemy bez problemu sfinansować wszelkie wydatki związane z pozyskaniem, wykończeniem czy renowacją lokali. Środki mogą zostać przeznaczone na:

— Budowę domu;

— Zakup mieszkania;

— Kupno domu

— Zakup działki budowlanej lub rekreacyjnej;

— Wykończenie lub remont wnętrz;

— Wyposażenie nieruchomości — dotyczy wyłącznie części nieruchomych, np. zabudowy kuchennej czy łazienkowej. Kredyt hipoteczny nie finansuje wydatków w związku z zakupem mebli i sprzętów ruchomych, np. łóżek, kanap, stołów, lodówek wolnostojących, pralek itp.

Jednak, aby móc otrzymać środki na wyżej wymienione cele, musimy w pierwszej kolejności spełnić ściśle określone warunki, które zawsze są brane pod uwagę w każdym banku.

Kredyt hipoteczny warunki. Co należy sprawdzić, by dostać pozytywną decyzję kredytową?

Przed złożeniem wniosku warto dowiedzieć się, na co szczególnie zwracają uwagę instytucje bankowe podczas oceny kredytobiorcy. Przede wszystkim badana jest zdolność kredytowa, na której ocenę wpływa kilka istotnych czynników. Są to: wysokość i źródło dochodów (rodzaj umowy), wysokość wydatków, liczba osób w gospodarstwie domowym na utrzymaniu, kwota spłacanych zobowiązań, historia kredytowa w BIK-u, brak wpisów do rejestrów dłużników, brak egzekucji komorniczych.

 

Niezwykle istotna jest płynność finansowa, czyli regularne otrzymywanie dochodów na takim samym poziomie. Liczy się tutaj przede wszystkim to, na jaki rodzaj umowy pracujemy oraz jak wysokie zarobki pobieramy. Największe szanse na kredyt hipoteczny mają osoby z podpisaną umową o pracę na czas nieokreślony, zaraz po nich klienci z umową na czas określony i przedsiębiorcy prowadzący działalność minimum pół roku. Zdarza się, że w przypadku firmy, banki akceptują wnioski wyłącznie od klientów prowadzących biznes z dłuższym stażem, np. rocznym. Jednak jest to uzależnione od kwoty, o jaką się ubiegamy i okresu spłaty.

Kredyt hipoteczny a warunki — podsumowanie

Niezbędne do uzyskania kredytu hipotecznego są:

Podstawowe warunki kredytu hipotecznego Dlaczego są tak ważne?
Stabilność finansowa Banki udzielające kredytu hipotecznego muszą mieć maksymalną pewność, że kredytobiorca będzie w stanie terminowo spłacać określoną kwotę miesięczną. Z tego też powodu liczy się to, abyśmy otrzymywali regularne zarobki na takim samym lub podobnym poziomie, które umożliwią nam bezproblemową spłatę zobowiązania.
Dobra historia kredytowa w BIK Biuro Informacji Kredytowej gromadzi szczegóły na temat wszystkich zaciągniętych przez nas zobowiązań. Banki sprawdzają ocenę (scoring) naszej historii kredytowej w BIK-u, aby zweryfikować, czy jesteśmy wiarygodnymi kredytobiorcami, spłacającymi w terminie zobowiązania.
Brak zadłużeń/wpisów do rejestrów dłużników i egzekucji komorniczych Wpisy do KRD lub innych rejestrów dłużników czy postępowanie egzekucyjne z powodu długów całkowicie skreślają nasze szanse na kredyt hipoteczny. W tego typu sytuacjach nasza wiarygodność pod względem terminowego spłacania kredytu jest na zerowym poziomie.
Wysokość wydatków/liczba osób w gospodarstwie domowym na naszym utrzymaniu Do oceny zdolności kredytowej banki wykorzystują także informacje na temat liczby osób, które utrzymujemy oraz średniej kwoty, jaką ponosimy na codzienne wydatki. Jeśli jest ona zbyt wysoka w porównaniu do zarobków, bank może odrzucić wniosek.
Wkład własny Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, musimy posiadać odpowiednie zabezpieczenie w formie wkładu własnego. Jest on obecnie wymagany przez wszystkie banki. Minimalny wkład wynosi 20% wartości kredytu lub 10% przy wykupieniu ubezpieczenia.

 

Jak znaleźć korzystny kredyt hipoteczny?

Jeśli wiemy, że nasza zdolność kredytowa jest na odpowiedni poziomie, który umożliwi nam wzięcie kredytu, musimy znaleźć satysfakcjonującą ofertę. Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, jakie warunki proponują poszczególne banki. Liczą się tutaj zwłaszcza wszelkie koszty, które będziemy ponosić po podpisaniu umowy kredytowej. Aby znaleźć kredyt, który nie zaburzy znacznie naszego budżetu, warto sprawdzić kalkulator kredytu hipotecznego. Takie narzędzie umożliwia nam ekspresowe wyliczenie wysokości oprocentowania, RRSO, prowizji, marży, wysokości miesięcznej raty i wszelkich opcjonalnych opłat związanych z kredytem w bankach. Dodatkowo dowiemy się, które banki aktualnie posiadają najlepsze oferty dostosowane do naszych kryteriów.

Kredyt hipoteczny krok po kroku. Jak zaciągnąć?

  1. Składanie wniosku online — Większość banków umożliwia złożenie wniosku przez internet lub telefonicznie. Zdarza się jednak, że formalności na kolejnych etapach muszą zostać dopełnione osobiście podczas wizyty w placówce.
  2. Potwierdzenie tożsamości — Przy wnioskowaniu online należy potwierdzić dane osobowe przelewem weryfikacyjnym.
  3. Udostępnienie dokumentacji — W zależności od celu kredytowania bank może wymagać różnego rodzaju dokumentacji. Zazwyczaj konieczne jest dostarczenie zaświadczenia od pracodawcy, wyciągów z konta, umowy o pracę lub dokumentów związanych z prowadzeniem firmy. Na późniejszych etapach będziemy musieli udostępnić plany budowy, wyciągi z kW i innego typu dokumenty związane z zakupem lub budową nieruchomości.
  4. Wniesienie wkładu własnego — Obecnie minimalny wkład własny wynosi 20%.
  5. Przelew środków na konto.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenie płatne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments