Miliony dotacji dla powiatu kępińskiego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

– Ponad 21 milionów złotych otrzyma powiat kępiński z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – poinformował Jan Dziedziczak, minister w KPRM.

 

Środki te przeznaczone są na dotacje dla gmin, powiatów i miast. W sytuacji gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji to Tarcza dla samorządów. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

W obecnym konkursie kwota wsparcia dla samorządów z RFIL wynosiła 6 mld zł. Łącznie z pierwszym rozdaniem w ramach tego programu do gmin i powiatów trafi 12 mld zł.

Dzięki tym funduszom będziemy mogli rozbudować Oddział Leczniczo – Rehabilitacyjny w Grębaninie czy też wybudować nowoczesne przedszkole w Trębaczowie – informuje Jan Dziedziczak.Z kolei gmina Rychtal z pozyskanych środków będzie mogła przeprowadzić przebudowę stacji uzdatniania wody czy też utworzyć żłobek publiczny.

Środki z rządowego programu popłyną również do kilku innych gmin powiatu kępińskiego.
Pełna lista dofinansowanych inwestycji z Rządowego Funduszu

• Przedmiotem inwestycji jest rozbudowa Oddz. Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Grębaninie o nowy budynek oraz przebudowa istniejącego oddz. Nowy budynek połączony będzie łącznikiem z istniejącym budynkiem. Całość z dostępem dla osób niepełnosprawnych. W nowym budynku mieścić się będą sala fizykoterapii, masażu kinezyterapii dwu lub trzyosobowe pokoje z łazienkami dla 48 pacjentów, izolatka, pomieszczenia socjalne i techniczne dla personelu. Budynek istniejący poddany zostanie kompleksowemu remontowi.

• Inwestycja polega na przebudowie dróg gminnych (13 ul.: Geodetów, Poziomkowa, Malinowa, Dębowa, Orzechowa, Świerkowa, Jodłowa, Sosnowa, Klonowa, Brzozowa, Cicha, Piękna i Jagodowa) na os. Murator w Baranowie.

• Utworzenie skweru sportowego im. Jana Pawła II przy ul. Nowowiejskiego w Kępnie obejmujące: plac zabaw, plac wodny wyposażony w zraszacze i deszczownice, wielofunkcyjne boisko do piłki plażowej z ławkami, ciągi komunikacyjne i zielone parawany z drzew średniej wysokości, parking, przebudowę istniejących budynków szatniowych i instalację paneli fotowoltaicznych, oświetlenie i monitoring.

• Planowana inwestycja polegać będzie na budowie sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami, przepompowniami ścieków zasilaniem energetycznym w miejscowości Szalonka. Sieć będzie obejmowała przyłączenie niespełna 50 indywidualnych gospodarstw domowych zamieszkałych przez ok 200 osób.

• Przedmiotem inwestycji jest budowa przedszkola z infrastrukturą techniczną w m. Trębaczów. Nowoczesny obiekt dostosowany do potrzeb najmłodszych, także niepełnosprawnych, obejmie 3 oddziały, każdy z łazienką, dla 75 dzieci łącznie, szatnię, jadalnię, w pełni wyposażoną kuchnię oraz zaplecze socjalne, techniczne i biurowe. Kuchnia pozwoli przygotować 3 posiłki (śniadanie, obiad, podwieczorek) dla dzieci z przedszkola oraz obiady w formie cateringu dla około 140 uczniów sąsiadującej szkoły podstawowej i oddziału przedszkolnego w Miechowie.

• Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Wielkim Buczku. Inwestycja obejmie: montaż dwóch zbiorników stalowych o pojemności 100 m3 każdy, wykonanie fundamentów żelbet, wykonanie orurowania łączącego zbiorniki z hydrofornią, wykonanie zasuw, przeróbka orurowania w SUW.

• Utworzenie pierw. żłobka publicznego w gminie Rychtal – zmiana sposobu użytkowania budynku wymagająca wykonania robót objętych pozwoleniem na budowę.

• Na terenie Gminy Trzcinica znajduje się Aglomeracja o nr PLWL 129 obejmująca swoim zasięgiem największe miejscowości Gminy tj. Laski i Trzcinica, w których zamieszkuje ponad 50% mieszkańców całej Gminy. W latach 2009-2012 w Laskach przeprowadzona została inwestycja wodno-kanalizacyjno-drogowa w oparciu o środki własne i pozyskane z PROW 2007-2013. Natomiast w latach 2018-2020 zrealizowano trzy etapy zadania pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej, w tym rozdzielenie sieci ogólnospławnej oraz budowa systemu zaopatrzenia w wodę wraz z odtworzeniem dróg w miejscowości Trzcinica” (III etap jest realizowany do końca listopada b.r.), na które Gmina Trzcinica trzykrotnie pozyskała środki z WRPO na lata 2014-2020. Pozostaje realizacja IV etapu, na sfinansowanie którego składany jest niniejszy wniosek. W przypadku dofinansowania pojawia się możliwość wykonania ostatniego etapu budowy kanalizacji sanitarnej oraz dokończenie zadań wodociągowych i odtworzenie dróg w miejscowości Trzcinica, a przez to całość Aglomeracji zostałaby w 100% skanalizowana, zgodnie z założeniami KPOŚK.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments