Nowe uprawnienia dla Policji

Sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu odpowiedniego nakazu będzie musiał bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz dostanie zakaz zbliżania się do niego. To główne założenie tzw. ustawy antyprzemocowej, której przepisy weszły właśnie w życie.

Przepisy zostały uchwalone przez Sejm 30 kwietnia br. Ustawa zakłada wprowadzenie odrębnego, szybkiego postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach przyznane zostały Policji oraz Żandarmerii Wojskowej. Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten czas. Nakaz opuszczenia mieszkania będzie egzekwowany, bez względu na ewentualne twierdzenie sprawcy, że nie ma dokąd się wyprowadzić.

W takiej sytuacji policjanci będą sprawdzać, czy osoba objęta zakazem zbliżania się do mieszkania stosuje się do nałożonej na nią sankcji. Jeżeli osoba objęta takim zakazem nie będzie realizować takiego obowiązku, będzie podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, egzekwowanej w trybie przyspieszonym.

asp. sztab. Damian Pawlak
Ten wpis został opublikowany w kategorii Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments