Szczepienie przeciwko COVID-19

JAK SIĘ ZAREJESTROWAĆ NA SZCZEPIENIE JEŚLI MASZ 70 LAT LUB WIĘCEJ?
W tym celu możesz:
– zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
– skontaktować się z wybranym punktem szczepień
Mapa punktów szczepień i dane kontaktowe dostępne tutaj https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/
– zapisać się , wysyłając SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie
– zapisać się poprzez e-rejestrację dostępną na stronie https://pacjent.gov.pl/

Żeby zapisać się poprzez e-rejestrację na szczepienie, trzeba się zalogować profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód). Osoby, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mogą zalogować się do tego formularza takimi samymi danymi, jakimi logują się na swoje konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub banku spółdzielczym.

Możesz założyć tymczasowy profil zaufany, kontaktując się z urzędnikiem przez komputer.
Podczas rejestracji możesz wybrać dokładny termin oraz miejsce Twojego szczepienia, a następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Do rejestracji nie potrzebujesz żadnych dodatkowych danych czy dokumentów, wystarczy, że podasz swój numer PESEL.

Zgłoszenie chęci zaszczepienia się, gdy brak wolnych terminów
Ne ma wolnych terminów na szczepienie w Twojej okolicy? Jeśli masz PESEL, wypełnij formularz zgłoszenia chęci zaszczepienia się, a zostaniesz powiadomiony/a, kiedy w najbliższej okolicy zwolni się wolny termin na zabieg. Koniecznie podaj swój numer telefonu.

Jak się zgłosić:
– wejdź na formularz zgłoszenia chęci zaszczepienia się – https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/
– wpisz swoje dane we wskazanych miejscach – imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy (opcjonalnie), kod pocztowy i numer telefonu
– kliknij na „Wyślij formularz”
w momencie, kiedy w najbliższych dla Twojego miejsca zamieszkania punktach pojawią się wolne terminy szczepień, otrzymasz powiadomienie.

Jak przebiega szczepienie?
Szczepionka podawana jest domięśniowo, w ramię. Nie musisz się w żaden sposób przygotowywać do zabiegu. Na miejscu, przed samym szczepieniem lekarz zbada Cię, by ocenić, czy możesz zostać zaszczepiony/a.

Po szczepieniu konieczna będzie 15. minutowa obserwacja pod kątem ewentualnego wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP).

Jeśli dostaniesz szczepionkę, która wymaga podania drugiej dawki, na termin drugiego szczepienia umów się od razu w punkcie szczepień, w którym otrzymałeś/aś pierwszą dawkę.

Informacja o przebytym szczepieniu
Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu. Informację o przyjętych kolejnych dawkach szczepień znajdziesz też na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.
Na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mObywatel będzie do pobrania – po przyjęciu drugiej dawki szczepionki – kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie. O wydruk tego kodu QR możesz również poprosić punkt szczepień.

JAK SIĘ ZAREJESTROWAĆ NA SZCZEPIENIE JEŚLI MASZ MNIEJ NIŻ 70 LAT?

Już od 15 stycznia możesz zgłosić chęć zaszczepienia się, jeśli masz skończone 18 lat. Dzięki temu, kiedy szczepienia będą dostępne dla Twojej grupy wiekowej, zostaniesz o tym poinformowany mailem.

Informację o tym, że zaczynają się szczepienia dla kolejnej kategorii wiekowej osób znajdziesz też na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Zgłoszenie chęci zaszczepienia się
– wejdź na formularz zgłoszenia chęci zaszczepienia się – https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/
– wpisz swoje dane we wskazanych miejscach – imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu
– kliknij na „Wyślij formularz”
– na adres mailowy, który podałeś/aś w formularzu zgłoszenia chęci zaszczepienia się, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Po kliknięciu w link Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
– w momencie ogłoszenia terminu szczepień dla Twojej grupy wiekowej dostaniesz mail z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie i możesz umówić się na szczepienie.

Jeśli wyświetlił Ci się ekran potwierdzający zgłoszenie chęci szczepienia, zostałeś zapisany, nawet jeśli mail potwierdzający nie przyszedł od razu. Nie ponawiaj zgłoszenia. Mail zwrotny dostaniesz w ciągu 24 h.

Wypełnienie tego formularza nie jest jednak obowiązkowe. Wszystkie osoby w grupie wiekowej, dla której ruszają szczepienia, o ile posiadają numer PESEL, będą mieć wystawione automatyczne e-skierowanie.

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia nie jest rejestracją na szczepienie. Zapisać się na konkretny termin szczepienia będzie można dopiero w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla Twojej grupy wiekowej i zostanie dla Ciebie wystawione e-skierowanie.

Wszystkie e-skierowania na szczepienie są ważne przez 90 dni. Jeśli nie posiadasz numeru PESEL lub minął termin ważności pierwszego e-skierowania, o wystawienie kolejnego e-skierowania możesz poprosić lekarza rodzinnego lub pierwszego kontaktu.

W razie pytań lub wątpliwości:
– Skorzystaj z wideoczata na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie
– Wyślij pytanie na adres szczepionki@nfz.gov.pl
– Szczegółowe informacje można też znaleźć na stronie www.gov.pl/web/koronawirus
oraz https://www.gov.pl/web/szczepimysie
– Zapoznaj się z wypowiedziami ekspertów https://www.gov.pl/web/szczepimysie/wypowiedzi-ekspertow

Szczepienie to nie tylko Twoja sprawa – zgłoś się na szczepienie!  Cezary Pazura, ambasador akcji #SzczepimySię https://www.youtube.com/watch?v=czMqItP95K8

PSSE Wieruszów
Ten wpis został opublikowany w kategorii Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments