Trwają szczepienia priorytetowej grupy „zero” przeciw COVID-19

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. W pierwszej kolejności szczepione są osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków.

Są wśród nich: pracownicy szpitali, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych. Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy.

Trwają szczepienia personelu medycznego w powiecie wieruszowskim. 1 stycznia 2021 r. szczepieniom przeciwko COVID-19 poddała się dyrekcja Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie i tzw. „biały personel”.

O kilka słów nt. sytuacji w wieruszowskim szpitalu poprosiliśmy rzeczniczkę PCM.

ITP. Jak wiadomo, odbyły się szczepienia białego personelu. Czy możemy prosić o informacje jak to dalej przebiega i jak wygląda taki proces?

Od dnia 01.01.2021 r. w Szpitalu realizowane są szczepienia tzw. grupy 0 tj. pracowników medycznych i niemedycznych podmiotów leczniczych (szpitala i okolicznych POZ-tów), aptek, gabinetów stomatologicznych, gabinetów fizjoterapeutycznych, domów pomocy społecznej. Do tej pory zaszczepionych zostało 75 osób. Kolejne osoby, które zadeklarowały chęć zaszczepienia się zostaną zaszczepione w najbliższych dniach, po otrzymaniu przez Szpital kolejnych dawek szczepionki.

Przed zaszczepieniem:

– osoba zgłaszająca się na szczepienie wypełnia szczegółową 2-stronicową ankietę

– pielęgniarka kontroluje temperaturę ciała, saturację i ciśnienie

– lekarz przeprowadza badanie przedmiotowe i podmiotowe, na podstawie którego dokonuje kwalifikacji do szczepienia

– pielęgniarka wykonuje szczepienie, a osoba zaszczepiona pozostaje przez około 15-30 minut na terenie Szpitala w celu obserwacji wystąpienia ewentualnych reakcji niepożądanych po szczepieniu

– dane osoby zaszczepionej zostają wprowadzone do systemu

– osoba zaszczepiona otrzymuje dokument potwierdzający przyjęcie pierwszej dawki szczepionki

– po 21 dniach nastąpi zaszczepienie drugą dawką szczepionki.

ITP. Jaki jest stosunek dyrekcji szpitala do szczepień? Czy zechciałaby zająć stanowisko w tej sprawie?

Pani Prezes poddała się szczepieniu, co prezentuje jej stanowisko wobec szczepień.

ITP. 8 stycznia ma zostać wygaszony oddział covidowy. Czy możemy prosić o statystyki związane z jego funkcjonowaniem od początku jego działania?

Oddział obserwacyjno-zakaźny decyzją Pana Wojewody funkcjonuje w tutejszym Szpitalu od dnia 21.10.2020 r. W tym okresie hospitalizowanych było 127 pacjentów, wypisano 86 pacjentów, 33 osoby zmarły.

Odpowiedzi redaktorowi ITP i powiatowy.pl udzieliła
Katarzyna Śmiałek-Kędzia
Pełnomocnik Dyrektora ds. jakości

foto fb

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments