Mimo pandemii wystąpili z wnioskami o podwyżki taryf za wodę i ścieki

Podwyżka taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie gminy Kępno i Baranów stała się faktem.

 

Od czasu, gdy taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków zatwierdzają Wody Polskie kompetencje w tym zakresie zostały zabrane samorządom. Ta sytuacja powoduję, że dyskusja w tym temacie została całkowicie zaniechana. Ewentualne zmiany  zachodzą więc można powiedzieć cichaczem. Co prawda pojawiają się komunikaty, ale mieszkańcy w zasadzie nie wiedzą co spowodowało podwyżki i o co w tym wszystkim chodzi. Widzą tylko coraz większe rachunki.

Taka sytuacja dotknęła wszystkich klientów Wodociągów Kępińskich. Obowiązujące taryfy ustanowione w dniu 21 maja 2018 r. przestały obowiązywać na podstawie nowej decyzji wydanej w dniu 7 października 2020 r. Wodociągi Kępińskie za zgodą Burmistrza Kępna i Wójta Baranowa wystąpiły z wnioskiem o skrócenie obowiązującej taryfy i uzyskały decyzję o ustanowieniu nowych.

To, że cały proces być może był robiony za wiedzą radnych, przeszedł jednak po cichu a świadczy o tym fakt, że żadna z 4 redakcji lokalnych mediów nie poinformowała mieszkańców o tym fakcie. Wzmianka na ten temat, że planuje się takie podwyżki ukazała się ostatnio w lipcu 2019 r.

Wodociągi Kępińskie argumentowały te podwyżki m.in.: mniejszą ilością sprzedanej wody niż zakładano, wzrost wydatków związanych z działalnością operacyjną, wzrostem cen energii, wzrostem cen utylizacji odpadów ściekowych oraz wzrost podatków od nieruchomości i innych.

Podwyżki za odbiór odpadów, podwyżki podatków lokalnych oraz podwyżki taryf za wodę i ścieki są z pewnością dotkliwym dodatkiem do trudnej sytuacji z jaką borykamy się na co dzień a dla niektórych gospodarstw domowych i przedsiębiorców mogą się stać bardzo uciążliwe. Nie natknąłem się także na informacje, z której wynikałoby, że gminy te wprowadzą jakieś rekompensaty. Jeśli taryfa jest bardzo wysoka, istnieje możliwość obniżenia ceny za wodę/ścieki poprzez uchwalenie dopłat z budżetu gminy dla mieszkańców.

Poniżej przedstawiam zestawienie wykonane na podstawie dokumentów wydanych przez Wody Polskie. Obrazują one gwałtowny wzrost cen po ich wprowadzeniu a w następnych latach niewielkie, ale jednak podwyżki w niektórych taryfach i obniżki abonamentu naliczanego w okresach rozliczeniowych w taryfach za ścieki w kilku kategoriach w gminie Kępno. Mieszkańców Gminy Baranów dotyka to w tym samym zakresie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baranów, Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kępnianin
5 miesięcy temu

A czy redaktor zebrał już wiedzę o zadłużeniu? Czekam na ten felietonik i czekam. A doczekać się nie mogę

anonim
5 miesięcy temu

No proszę kępińskie aniołki nie są takie ładne jak je malują. Kabza podatników jest według nich głęboka więc można czerpać i czerpać aby urzędasom żyło się dobrze.