O sprawach bieżących z dyrektor kępińskiego szpitala

Rozmowa z Beatą Andrzejewską – dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie.

 

 

Red: Kępiński szpital rozpoczął szczepienia pod koniec grudnia 2020 r. Pierwszeństwo mieli wszyscy pracownicy placówek ochrony zdrowia, czyli tzw. grupa „0”. Jaka część personelu kępińskiego szpitala zdecydowała się zaszczepić?

Dyrektor Beata Andrzejewska: Szczepienie rozpoczęły się 30 grudnia od grupy „0”. W tym tygodniu szpital w Kępnie podał 1000 dawkę. Decyzje o szczepieniu podjęło ok. 80% personelu. Z dnia na dzień decydują się kolejne osoby nawet najwięksi sceptycy.
Łącznie do końca tego tygodnia tj. do 5 lutego br. w Punkcie szczepień Szpitala w Kępnie (szpital węzłowy) podanych zostanie 1089 (w tym tygodniu podana została 1000-czna dawka):

– 599 I dawek dla grupy „zero”, w tym 53 dla pensjonariuszy DPS Rzetnia,

– 430 drugich dawek dla grupy „zero”,

– 60 pierwszych dawek dla seniorów 70+.

Szczepienie odbywają się zgodnie planem, przebiegają sprawnie, dostaw szczepionek odbywają się terminowo. Nie ma żadnych zmarnowanych dawek. Obecnie tygodniowo szczepionych jest 210 osób, zgodnie z możliwą maksymalną liczbą dawek, jakie szpital może zamówić.

Red: Na środę, 20 stycznia zaplanowano szczepienia pensjonariuszy DPS Rzetnia. Czy cała akcja przebiega zgodnie z założeniami?

Tak, zaszczepionych zostali wszyscy pensjonariusze zakwalifikowani do szczepienia na ten dzień tj. 53. Pozostali zostaną zaszczepieni w najbliższym czasie. Cała akcja przebiegała bez zakłóceń zgodnie z planem.

Red: W powiecie kępińskim utworzono 11 punktów, w których można się zaszczepić. Czy wiadomo ilu mieszkańców zostało zaszczepionych?

Nie posiadamy informacji o ilości podanych dawek w pozostałych punktach. W naszym punkcie Szpitala w Kępnie podano 1089 dawek.

Red: 2021 r. rozpoczął się z nową akcją „Kocyk dla każdego Maleństwa”. Wiadomo, że ruszyła procedura przetargowa dotycząca inwestycji na Oddziałach Położniczo-Ginekologicznym, Noworodkowym oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii na kwotę ponad 10, 5 milionów złotych. Możemy poznać więcej szczegółów?

To strategiczna i wyczekiwana inwestycja dla przyszłości i rozwoju szpitala w Kępnie. Celem jest zapewnienie europejskiego standardu jakości leczenia, opieki oraz pobytu pacjentów na 3 oddziałach:

  • Przebudowa Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z komfortowymi 2 – osobowymi salami (każda z węzłem sanitarnym) oraz odrębnym traktem porodowym
  • Przebudowa i wyposażenie Oddziału Noworodkowego
  • Rozbudowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii o 2 dodatkowe łóżka
    Łącznie oddział powiększy się do 6 łóżek.

Jesteśmy na etapie przetargu nieograniczonego. Koszt inwestycji 10,5 mln złotych plus wyposażenie wartości 1,5 mln złotych.  Inwestycja ta zapewni nowoczesne podejście do ginekologii położnictwa – zdrowia i opieki mamy i dziecka. W pierwotnym założeniu inwestycja ma być finansowana z kredytu inwestycyjnego, poręczonego przez Powiat Kępiński. Jednakże, w związku z ogłoszeniem naboru na kolejną edycję konkursową Rządowego Funduszu dla Inwestycji Lokalnych – Starosta Robert Kieruzal wraz Zarządem Powiatu Kępińskiego, złożyli wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na kwotę 10 milionów złotych, dla tej inwestycji. 1 milion złotych na tę inwestycję Szpital otrzyma z budżetu Miasta i Gminy Kępno. Tak spore środki na modernizację oddziałów zostały zarezerwowane w budżecie na 2021 rok decyzją Burmistrza Piotra Psikusa oraz radnych Gminy Kępno.

Również ten plan inwestycyjny połączyliśmy z dodatkowymi działaniami wizerunkowymi – nowa akcja szpitala – w 2021 „Kocyk dla każdego Maleństwa”!  W ramach podpisanego porozumienia z Poseł do PE Andżeliką Możdżanowską szpital otrzymał 1000 kocyków –  dla każdego  dziecka urodzonego w Kępnie „Najmłodszych obywateli UE”.  Koszt tego projektu to 10 tyś Euro. Akcja została bardzo dobrze przyjęta nie tylko przez Mamy, ale całe rodziny pacjentów oraz cały Personel Szpitala. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 221-2022.

Red: 7️ milionów złotych udało się pozyskać na rozbudowę oddziału leczniczo – rehabilitacyjnego w Grębaninie z rządowego funduszu inwestycji lokalnych. Jest to ważny obiekt i element w całej strukturze ochrony zdrowia w naszym regionie.

Rozbudowa Oddziału Leczniczo  –  Rehabilitacyjnego w Grębaninie naszego szpitala to inwestycja, która zakłada budowę nowego budynku z nowoczesną bazą zabiegową wraz z łącznikiem oraz przebudowę istniejącego budynku. To będzie kolejny ważny element rozwoju i przyszłości SPZOZ w Kępnie i duma Powiatu Kępińskiego w świadczeniu usług rehabilitacji leczniczej dla pacjentów z całej Polski. Podjęcie decyzji o tej inwestycji przez Zarząd Powiatu Kępińskiego przy współpracy z Dyrekcją Szpitala to odpowiedź na zapotrzebowanie pacjentów na usługi rehabilitacji, wynikające z wieloletniej tradycji i wysokiej jakości rehabilitacji w Oddziale w Grębaninie. Inwestycja pozwoli na zwiększenie bazy łóżkowej z 40 do 48 łóżek, uruchomienie rehabilitacji dziennej, nowoczesnych metod rehabilitacji, w tym rehabilitacji po-covidowej. Zdecydowanie poprawi komfort pobytu pacjentów.

Inwestycja realizowana jest przez Powiat Kępiński, który pozyskał już 7 milionów złotych dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Premiera Mateusza Morawieckiego. Zakończenie prac i przekazanie obiektu planowane jest na koniec 2022 roku.

Red: Całkiem niedawno specjalny kontener zastąpił namiot, który pełni funkcje sanitarnej izolacji. Taka zamiana z pewnością spowodowana jest aktualną porą roku i niskimi temperaturami. Czy kontener zostanie już do końca pandemii czy może jednak planuje się powrót do poprzedniego rozwiązania?

Niestety pandemia jeszcze się nie kończy. Wraz z nadejściem chłodniejszych miesięcy szukałam rozwiązań, które zamiast namiotu zapewniłyby naszym pacjentom lepsze, bardziej komfortowe warunki z zachowaniem wymogów sanitarnych i wymogów Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie wydzielenie strefy czystej i brudnej. Jedynym takim rozwiązaniem był kontener. Koszty wynajmu były wysokie. Zawnioskowałam do Wydziału Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego o możliwość otrzymania takiego kontenera. Otrzymany z Agencji Rezerw Materiałowych kontener posiada cztery pomieszczenia, jest ogrzewany i oświetlony. Przede wszystkim zapewnia pacjentom komfort w czasie oczekiwania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments