Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kępnie

Mszą św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Marcina o godz. 18.30 rozpoczęły się Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kępnie.

 

Po mszy delegacje Starostwa Powiatowego w Kępnie i instytucje oraz  organizacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem przy ulicy ks. Magnuszewskiego upamiętniający ofiary ,, Krwawej Nocy Kępińskiej ” oraz tablicą pamiątkową przy ulicy Kościuszki poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta.

1 marca świętem Żołnierzy Wyklętych- Dzień ten wybrano nieprzypadkowo. 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło AK.

Zdecydowanego poparcia idei Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych udzielał prezydent Lech Kaczyński. To on skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” – brzmiało uzasadnienie projektu.

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali.

fot.E.Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments