Światowy Dzień Zdrowia 2021

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia – w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W 2021 roku hasłem przewodnim tego dnia jest „Zbudować sprawiedliwszy i zdrowszy świat” („Building a fairer, healthier world”).

Tegoroczne obchody zwracają uwagę na nierówny dostęp do opieki zdrowotnej – co zwłaszcza pokazała pandemia COVID-19. Uderzyła ona we wszystkie kraje, ale jej wpływ był najsilniejszy na te społeczności, które mają mniejszy dostęp do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej.

WHO z okazji Światowego Dnia Zdrowia 2021 alarmuje, że na całym świecie niektóre grupy społeczne żyją w gorszych warunkach mieszkaniowych, mają mniejsze możliwości zatrudnienia, doświadczają większej nierówności płci oraz mają ograniczony dostęp (lub nie mają go wcale) do bezpiecznego środowiska i żywności, czystej wody i powietrza. Taka sytuacja prowadzi do wielu chorób i przedwczesnej śmierci, a także szkodzi całym społeczeństwom i gospodarkom.

Światowa Organizacja Zdrowia głosi, że niesprawiedliwej sytuacji zdrowotnej na świecie można zapobiec. Dlatego wzywa liderów państw do zapewnienia godnych warunków życia i pracy, które sprzyjają zachowaniu zdrowia, oraz do monitorowania nierówności zdrowotnych i zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, bez względu na czas i miejsce.

Działania zmierzające do powyższego celu każdy z nas może podejmować w swoim otoczeniu, poprzez promocję zdrowego stylu życia, zachęcanie do badań profilaktycznych i dbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych. W tym trudnym okresie pandemii powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Oficjalne informacje na temat Światowego Dnia Zdrowia 2021 znajdują się na stronie: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2021

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie
pracownikom wykonującym zawody medyczne na terenie Powiatu wieruszowskiego
oraz mieszkańcom naszego powiatu
życzy
zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia!!!

PSSE w Wieruszowie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments