Zatrzymać wodę w Łódzkiem – Łódzkie na Plus

Dużo uwagi poświęcił w tym tygodniu marszałek Grzegorz Schreiber wraz z zarządem województwa łódzkiego nawodnieniu województwa łódzkiego.

 

 

Spotkanie z prezesem Wód Polskich, konsultacje dotyczące plany gospodarowania wodami i zarządzania ryzykiem powodziowym, wreszcie wsparcie spółek wodnych działających na terenie województwa – te tematy zdominowały ostatni tydzień.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca razem z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem, lokalnymi samorządowcami oraz pracownikami Wód Polskich spotkali się przy jazie na rzece Słudwi w miejscowości Złaków Borowy w powiecie łowickim. To symboliczny jaz, który powstał w 1934 roku, w 1945 roku przestał funkcjonować i od tamtego czasu nikt się nim nie zajął, nie zainteresował. – To odzwierciedla zainteresowanie gospodarką wodną na terenie województwa łódzkiego przez ostatnie dziesięciolecia – mówi Grzegorz Schreiber. – My to zmieniamy.

Przemysław Daca zaprezentował mapę jazów, które dzięki programowi rewitalizacji udało się w ostatnim czasie otworzyć w województwie łódzkim. Jest ich 225. Przedstawiając źródła finansowania inwestycji zapowiedział też nowe środki dla Łódzkiego.

– W ubiegłym roku przeznaczyliśmy ponad 10 mln zł na prace utrzymaniowe. W tym roku planujemy zainwestować kolejnych 12 mln zł. Oprócz tego w następnych latach przeznaczymy na retencję korytową 3 mln zł – wyliczał prezes Wód Polskich. – Rozmawiamy też z ministerstwem rolnictwa, żeby wykorzystać środki dedykowane rolnictwu i wyremontować również takie piękne zabytkowe jazy, jak ten, przy którym spotkaliśmy się. Przewidujemy na województwo łódzkie ze środków unijnych 160 mln zł.

W takiej sytuacji z inicjatywy marszałka województwa, Łódzkie znalazło się wśród regionów, gdzie konsultowane były plany gospodarowania wodami i zarządzania ryzykiem powodziowym. Bo eksperci nie mają wątpliwości: ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susza czy powodzie, będą regularnie powracać.

Spotkanie było adresowane głównie do samorządowców i instytucji z województwa łódzkiego zaangażowanych w kwestie gospodarki wodnej.

– Chciałbym zachęcić do tych konsultacji samorządowców z całego województwa, tych którzy dostrzegają problemy wodne, a myślę, że jest ich większość u nas. Musimy nadrobić zaległości i musimy to zrobić wspólnie – nawołuje marszałek Grzegorz Schreiber.

Konsultacje społeczne w sprawie aktualizacji Planów Gospodarowania Wodami potrwają do 14 października, a Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym do 22 czerwca. Więcej informacji, w tym projekty planów oraz ankiety konsultacyjne, można znaleźć na stronach: www.apgw.gov.pl i www.stoppowodzi.pl.

Tymczasem samorząd województwa łódzkiego przeznaczył 2 mln zł na pomoc finansową dla 64 spółek wodnych z naszego regionu. Pieniądze mają być przeznaczone na konserwację rowów wraz z budowlami związanymi z nimi funkcjonalnie. Wszystkie spółki wodne, które wystąpiły o dotację, tę dotację otrzymają.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie na Plus. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments