Łódzkie na Plus – Odnowione przystanki czyli transformacja

Zduńska Wola, Pabianice, Głowno, Stryków – te miasta dosięgnie kolejny etap kolejowej rewolucji przystankowej.

 

Wartość nowych inwestycji to ponad 50 mln zł. Dużo większe zmiany, ale w dłuższej perspektywie czekają okręg Bełchatowa. Ale i tu jest pewien plan.

W Zduńskiej Woli czekali na tę inwestycję od lat. Zabytkowy dworzec przy trasie kolei warszawsko-wiedeńskiej będzie odremontowany. Budynek zostanie zmodernizowany pod względem użytkowym, ale ma również stanowić atrakcję architektoniczną po odsłonięciu oryginalnej, ceglanej elewacji. Zakres prac obejmie m.in. remont poczekalni i kas, powstaną nowe toalety, budynek zostanie podłączymy do sieci cieplnej. Przebudowany zostanie też teren wokół – powstaną nowe miejsca parkingowe, chodniki, miejsce postojowe dla autobusów.

W Pabianicach powstanie nowy przystanek umownie nazywany Pabianice-Północ . Przy przejeździe kolejowym w ciągu drogi krajowej nr 71 wybudowane zostaną dwa perony, a w pobliżu (przy ul. Karniszewickiej) miejsca postojowe dla samochodów osobowych, nowe chodniki oraz wiata rowerowa. W Strykowie i Głownie dworce były już modernizowane, ale zostały do wybudowania kładki, żeby obiekty były w pełni dostępne. Nowe budowle zostaną wyposażone w windy dedykowane osobom niepełnosprawnym, starszym czy matkom z dziećmi. Przebudowa dotknie też okolice. Prace powinny zakończyć się na wszystkich obiektach w 2023 roku.

– Te przystanki są elementem większego programu. Mieszczą się w ramach naszych działań, które od początku podejmowaliśmy – działań, które miały za zadanie skoordynować połączenia kolejowe z innymi środkami transportu. Tego, na czym nam wspólnie bardzo zależy – mówi marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył na inwestycje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dofinansowanie w wysokości blisko 34,5 mln zł.

Marszałek zapowiedział też oddanie do użytku dwóch przystanków w Łodzi: Warszawska i Retkina.

Transformacji ciąg dalszy

Ogromne zmiany, o większym kalibrze, szykują się w okręgu bełchatowskim. To w związku z przewidywanym zakończeniem wydobycia tam węgla brunatnego. Żeby być na to przygotowanym, a południowa część regionu mogła liczyć na dodatkowe pieniądze unijne, Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął projekt tzw. Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego. Teraz zaprasza do konsultacji społecznych, które potrwają do 21 czerwca.

Szachowy Dzień Dziecka

Początek czerwca przebiegł w Urzędzie Marszałkowskim również bardziej swobodnie, a to za sprawą młodych ludzi. Ten czas kojarzy się jednoznacznie – Dzień Dziecka. W Łódzkiem przybrał on szachowy charakter, bo podsumowany został projekt #Łódzkie gra w szachy. Wzięło w nim udział 90 szkół i przedszkoli.

Nauczyciele, którzy uczyli się, jak uczyć dzieciaki grać w szachy, stoczyli w ogrodach Pałacu Herbsta w Łodzi bardzo poważny turniej. Jak bawić się grą w szachy pokazali natomiast uczniowie z podstawówek nr 189 w Łodzi i nr 2 Konstantynowie Łódzkim. Uczniowie otrzymali przy okazji upominki od marszałka z okazji Dnia Dziecka.

Zapraszamy na Pikniki Rodzinne!

Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprasza na Pikniki Rodzinne. Planujemy spotkać się z Państwem na terenie każdego z powiatów województwa łódzkiego! Podczas wydarzeń powiemy jak pozyskać dofinansowanie z Funduszy Europejskich, zaprezentują się liczne instytucje województwa. Planujemy wiele atrakcji dla wszystkich mieszkańców naszego regionu, m.in.: występy artystów, zabawy i konkursy z nagrodami, strefy w których zorganizowane zostaną degustacje potraw, stoiska z lokalnymi produktami, warsztaty i park zabaw dla najmłodszych.

Najbliższe terminy i lokalizacje Pikników to:

23.06 21 – Zduny
24.06.21 – Zelów
25.06.21 – Tuszyn

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie na Plus. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments