„Podróże z książką”

11 lipca br. odbył się rajd rowerowy po bliższej okolicy zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Trzcinicy w ramach projektu pn. „Podróże z książką”.

 

W rajdzie wzięło udział 20 osób, w tym Wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy Renata Gość oraz sołtys sołectwa Trzcinica Krzysztof Ostrowski. Peleton wyruszył o godz. 14.00 z placu przed budynkiem książnicy w Trzcinicy i skierował się w kierunku miejscowości Wodziczna. Tam uczestnicy rajdu odwiedzili Sanktuarium Dekanalne p.w. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, gdzie przywitał ich proboszcz parafii Trzcinica ks. kan. Wiesław Cieplik, który pokrótce opowiedział o historii powstania sanktuarium, podkreślił wyjątkowość tego miejsca poprzez znajdujące się tam cenne relikwie. A na pamiątkę swojego pobytu wszyscy uczestnicy stanęli do wspólnej fotografii. Po krótkiej, ale jakże interesującej lekcji historii, rowerzyści zatrzymali się pod „Lipą Wolności”, która została posadzona z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły Piotra Kawuli 11 listopada 1928 r. podczas obchodów 10. rocznicy odzyskania niepodległości. Lipa w 2003 r. uznana została za pomnik przyrody.

Następnie uczestnicy ruszyli w kierunku lasu w Komorznie, gdzie kolejnym punktem rajdu było spotkanie z sekretarzem Koła Łowieckiego nr 2 „Leśnik” w Kluczborku Andrzejem Dawidem, który opowiedział o działalności Koła m. in. o zwierzynie jaką można spotkać w tych lasach, o prawidłowej gospodarce łowieckiej, o zabezpieczaniu upraw rolnych przed szkodami oraz o odznaczeniach jakie otrzymali. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję odpocząć oraz posilić się kawą, herbatą i słodkim rogalikiem.

W tym czasie przeprowadzono również quiz z wiedzy regionalnej. W tym celu podzielono uczestników na dwie grupy, a zwycięzcy, którzy podali najwięcej poprawnych odpowiedzi otrzymali nagrody – ekskluzywne zestawy piśmiennicze w etui. Po zasłużonym odpoczynku rowerzyści ruszyli w dalszą drogę a także historyczne miejsca pamięci: miejsce upamiętniające zbiorową egzekucję dwunastu osób pochodzenia niemieckiego, przeprowadzoną przez oddział „Otta” w lasach komorzyńskich, niedaleko Szymonkowa, w połowie października 1945 r. Wśród ofiar było między innymi siedem kobiet i dwóch jedenastoletnich chłopców. Następnie uczestnicy rajdu udali się zobaczyć tzw. „cztery kopce”, wyznaczające granice majątków czterech dziedziców: Szymonkowa, Komorzna, Wielkiego Buczku i Teklina (wzdłuż których przebiegała granica polsko-niemiecka).

Przez słynne rondo w lesie rowerzyści udali się w drogę powrotną do biblioteki. Rajd zakończył się kolacją w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, gdzie każdy z uczestników otrzymał również pamiątkowe gadżety: torbę, kubek termiczny, kamizelkę odblaskową, smycze i długopisy. Podczas kolacji dyrektor książnicy Renata Gość podziękowała Stanisławowi Polowemu za opiekę techniczno-serwisową, Ewelinie Smyrek – właścicielce firmy Esnet za wykonanie dokumentacji fotograficznej oraz sołtysowi sołectwa Trzcinica Krzysztofowi Ostrowskiemu za wyznaczenie trasy rajdu. Mimo sporej odległości do pokonania (34 km), humor dopisywał uczestnikom wyprawy.

Doskonała pogoda, piękne widoki rekompensowały wszelkie trudności a przede wszystkim zmęczenie.

Zadanie jest realizowane w ramach programu „Partnerstwo dla książki” i zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Trzcinica. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments