Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy zakończyła realizację Programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy zakończyła realizację Programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” Priorytet 1 – Poprawa oferty bibliotek publicznych Kierunek Interwencji 1.1 Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych.

W listopadzie br. książnica w Trzcinicy zakończyła realizację zakupu nowości wydawniczych w 2021 r. ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Trzcinickiej placówce została przyznana kwota w wysokości: 7.000,00 zł.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest elementem polityki bibliotecznej resortu kultury w zakresie kształtowania księgozbiorów bibliotek oraz wsparcia samorządów w finansowaniu zakupów nowości ale także usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków, co jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania zgłaszane przez użytkowników bibliotek publicznych. Jest on kontynuacją oraz rozwinięciem dotychczasowego programu własnego Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”. Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych został stworzony z myślą o wzmocnieniu aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacji zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek. Celem Priorytetu, realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek, wzrost dostępności książek, czasopism, multimediów, wydawnictw nutowych i kartograficznych w zbiorach bibliotek publicznych.
Zakupione książki są obecnie opracowywane w programie bibliotecznym SOWA, po czym zostaną udostępnione do wypożyczeń czytelnikom. Biblioteka w Trzcinicy oraz w Laskach prowadzą procesy biblioteczne również on-line, dając użytkownikom możliwość zamawiania i rezerwowania książek przez Internet bez wychodzenia z domu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments