Łódzkie na plus – podsumowanie tygodnia w skrócie

Rekordowa dotacja omówiona na forum gospodarczym.

 

 

Ponad 1,8 mld zł z Polskiego Ładu trafi do samorządów z regionu na inwestycje. Z tego 94 mln zł otrzymał samorząd województwa łódzkiego. Sejmik już zajął się tematem – zostaną wydane na transport.

Za pieniądze pozyskane od rządu wyremontowanych zostanie 150 km dróg wojewódzkich i zakupionych 20 autobusów hybrydowych. Wszystko po to, żeby usprawnić dojazd mieszkańców regionu do przystanków kolejowych. W ten sposób zarząd województwa kontynuuje likwidację białych plam komunikacyjnych w regionie.

– Nigdy w historii tak duże pieniądze nie trafiły do samorządów województwa łódzkiego. Te środki trafią bezpośrednio do samorządów, czyli tak naprawdę do mieszkańców – cieszy się marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Autobusy mają łączyć małe miejscowości z siecią połączeń kolejowych w Łódzkiem. Przewidywana wartość inwestycji to 32 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 27 mln 200 tys. zł. Dzięki drugiemu projektowi autobusy będą jeździć po równych drogach, bo dzięki 70-milionowej inwestycji przy 66 mln zł rządowego wsparcia zmodernizowanych zostanie 150 km dróg razem z poboczami.

Żeby mieć pewność, że pieniądze trafią do Łódzkiego, natychmiast zwołana została nadzwyczajna sesja Sejmiku i wpływy zostały zapisane do Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Łódzkiego.

Program Polski Ład – siłą rzeczy – był tematem wiodącym podczas XIV Forum Gospodarczego Województwa Łódzkiego. Ale tegoroczne Forum dotykało nie tylko wielkich pieniędzy i odnajdowania się gospodarki w pandemii. Dużo emocji wzbudzały tematy dotyczące Centralnego Portu Komunikacyjnego i w ogóle ekologicznej kolei.

Popularnością cieszyły się wykłady motywacyjne, a wśród prowadzących byli m.in. trener reprezentacji Polski siatkarzy oraz ich motywator z czasów, kiedy zostawali mistrzami świata. Na uroczystej gali poznaliśmy laureatów Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”. Nagrodę Zarządu Województwa Łódzkiego otrzymał Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie na Plus. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments