Łódzkie na plus – podsumowanie tygodnia w skrócie

Łódzkie wyEXPOrtowane

Województwo Łódzkie przez pięć dni prezentowało się w Pawilonie Polski na światowej wystawie EXPO Dubai 2020. Nasze stoisko wywróciło świat zwiedzających do góry nogami.

Stało się tak za sprawą aranżacji stoiska przez dwie studentki Politechniki Łódzkiej. Z sufitu zwisały rośliny, a zwiedzający chodzili po niebie. Stoisko zostało podzielone na trzy strefy: tradycji i kultury, przedsiębiorców oraz strefę immersji, w której można było „zanurzyć się” w naszym województwie i poczuć jego klimat. Działało przy tym na wszystkie zmysły, łącznie ze smakiem i węchem.

– Expo było możliwością zaprezentowania całemu światu tego, co w naszym województwie najlepsze – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, który był jednym z ambasadorów wystawy.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaprezentowali się artyści Teatru Wielkiego, muzycy Filharmonii Łódzkiej, a także twórcy ludowi. Warsztaty rękodzieła, w tym wiązania chust łowickich, cieszyły się zresztą dużą popularnością.

Gratką były recitale Zuzanny Pietrzak, uczestniczki konkursu szopenowskiego, której gra była entuzjastycznie przyjmowana.

Na Expo mieli okazję zaprezentować się nasi przedsiębiorcy. W dniach łódzkich była to branża rolno-spożywcza, wcześniej farmaceutyczna.

Wyjazd okazał się owocny również dla rektora Politechniki Łódzkiej, który dopracowuje szczegóły listu intencyjnego o współpracy z jedną z dużych arabskich uczelni technicznych.

Łódzkie prezentowało się na EXPO pod hasłem „Nowoczesność inspirowana tradycją”. Słuszność wyboru hasła potwierdził zakończony właśnie konkurs „Weekend na wsi”, w którym wyłonione zostały najlepsze gospodarstwa agroturystyczne. Wyróżnione miejsca zachwycają urokliwością, ale przede wszystkim ofertą rekreacyjną i wypoczynkową.  Laureatów wybrano w trzech kategoriach: „Tradycyjne gospodarstwo agroturystyczne”, czyli czynne gospodarstwa rolne zapraszające turystów; „Obiekt noclegowy na obszarach wiejskich” czyli taki, w którym turystom oferowane są różne formy wypoczynku, przy wykorzystaniu zasobów i walorów wsi; „Dzień pełen atrakcji na wsi” – to dla obiektów, w których świadczone są usługi turystyczne, albo miejsc promujących turystykę na wsi, gdzie turystom oferowany jest jednodniowy pobyt z atrakcjami, ale bez możliwości noclegu.

Konkurs przeprowadził Departament Rolnictwa i Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, a laureatów nagrodził marszałek Grzegorz Schreiber. Lista wyróżnionych dostępna jest na stronach Urzędu Marszałkowskiego www.lodzkie.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie na Plus. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments