KRONIKA SWOBODA (skrót)-materiał Wacława Zabłockiego

Kronika 3 kl. Publicznej Szkoły Powszechnej
w Swobodzie gmina Naramice
p o Kierownik Szkoły Dziuk Stanisław zapis z 1931 r.

 

 

W 1862 r. sporządzono w Kaliszu akt hipoteczny na mocy którego należy do szkoły i nauczyciela 6 mórg ziemi ofiarowanych przez Pelagiusza Cieleckiego. Ofiarodawca postawił warunek, ze szkoła zostanie pobudowana w ciągu trzech lat. Językiem nauczania ma być język polski a dodatkowym niemiecki, bez jego zgody nie wolno nauczyciela odwołać lub zatrudnić nowego. Nie wybudowanie wiąże się z cofnięciem darowizny. Na budynek szkoły składało się mieszkanie nauczyciela, sala szkolna
i modlitewnia ewangelicka.

Spory o własność szkoły oparły się o ministerstwo i Ligę Narodów. Szkołę tę spalono a w 1927 i rozpoczęto budowę nowej. W roku 1929 poświęcono szkołę i rozpoczęto naukę. Nauczyciele: Dziukówna Maria i Kubiński Ernest. Szkoła z 1 klasy wzrosła do 3 klasowej a obecnie do 6 klasowej.
1931
Zakończono przekładanie dachówki na nową. Rozpoczęto grodzenie obiektu z drzew własnych pociętych na sztachety w tartaku. Grodzenia podjął się Ignacy Krzemień ze Swobody.
1932
Nowe rynny założyli Ciężkowski i Skrzypecki. Za pocięcie drzew zapłacili opiekunowie szkoły Bartnicki i Skoczylas oraz kierownik Dziuk Stanisław.
W październiku przybyli do szkoły Aniela i Czesław Sicińscy. Czesław pełni obowiązki kierownika. Pozostał Ernest Kubiński. Uczęszczało 190 dzieci. Powołano oddział siódmy.
1933
Powstała Spółdzielnia Uczniowska. Uzupełniono stan Biblioteki uczniowskiej. . Ukończono grodzenia szkoły. Pobudowano nowe drwalniki na opał. Zorganizowano uroczystości: 11 listopada, 19 marca, 3 maja oraz zakończenie roku szkolnego.
Po raz pierwszy 8 dzieci otrzymało świadectwa ukończenia siódmej klasy.
1934
19 marca uroczystość ku czci Wodza Narodu Marszałka Józefa Piłsudskiego: przemówienia deklamacje śpiewy i zabawa taneczna. Była tez choinka ze słodyczami i darami dla najuboższych dzieci.
1935
Żałoba którą okrył się cały Naród po śmierci Wielkiego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Msza żałobna, czytanie gazet i dyskusje. Uroczyste wybory do Sejmu w szkole. Jasełka z których dochód przeznaczono na organizacje choinki.
1936
12 maja rocznica śmierci J. Piłsudskiego: pieśni i słuchanie radia z Wilna. Wycieczka 118 dzieci 10 furmankami do Osjakowa. W programie zwiedzanie kościoła, młyna
i zakładów. Najbardziej podobała się jednak Warta i kąpiele w niej. Dzieci pierwszy raz widziały rzekę. 11 listopad Święto Niepodległości: nabożeństwo, przemówienia, deklamacje i pieśni.
1937
1 lutego uroczyste obchody Pana Prezydenta Rz-polskiej: chór, deklamacje, przemówienia. Maj – odbyły się rejonowe poranki śpiewu i WF. Swoboda 17 maja poranek śpiewu i WF gmin: Naramice, Lututów, Skrzynno,+_ Wydrzyn. 6 czerwca Święto Pieśni i Wychowania Fizycznego w Wieluniu.
1938/39
Manifestacja na rzecz armii w Lututowie: msza polowa dla około 2 dywizji wojska, tysięcznych rzeszy mieszkańców i młodzieży szkolnej. Defilada i obrzucanie żołnierzy kwiatami.
1944-45
W styczniu 1945 r. Armia Radziecka i Ludowe Wojsko Polskie w pościgu za wrogiem wyzwoliły tutejsze tereny od okupanta niemieckiego. Szkołę w Swobodzie zorganizowali: Siciński Czesław i Aniela Sicińska. Uczęszczało 220 dzieci do 5-ciu klas. Budynek ocalał gdyż w czasie wojny działała szkoła dla dzieci niemieckich. Zniszczono wszystkie dokumenty, pomoce naukowe i podreczniki, nie było też zeszytów.
1955/56
Odeszli z pracy: Stanisław Dymich, Henryka Dymich, Szulet Henryka.
Przyszli nowi: kierownik Golec Czesław, Grobelna Maria, Hadryś Stefania, Kowalczyk Lucjan, Konieczko Józef.
1956/57
Ogrodzono teren od strony wschodniej. Założono ogródek szkolny. Pracuje Konieczko Maria (n)
1959/60
Dzięki staraniom Golca Czesława i Przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego Mieczysława Piekarka otynkowano szkołę i budynki gospodarcze. Robociznę pokryła Gromadzka Rada Narodowa w Świątkowicach.
1964/65
Odeszła z pracy Fita Czesława. Obsada pedagogiczna: kierownik Golec Czesław, Tabaka Jadwiga, Klimas Maria, Wołk Jadwiga, Mrozek Józef. Odbyła się Konferencja Ogólno Pedagogiczna dla nauczycieli z udziałem 40 osób.
1965/66
Odeszli ze Swobody: Tabakowa, Mrozek, Wołk, Klimasowa. Nowi nauczyciele: Emilia Ciszewska, Kazimiera Leszczyk, Zdzisława Misiak, Zofia Podemska.
Zorganizowano uroczystą choinkę szkolną.
1966/67
22 lipca 1966 r. oddano do użytku „Pałac w Świątkowicach” w którym mieści się zastępcza sala gimnastyczna, pracownia fizyczno – chemiczna, oraz mieszkania dla nauczycieli. Do pracy powróciła Tabakowa i doszła Dominika Barańska. Wprowadzono program ośmioletniego nauczania.
1967/68
Pracują nauczyciele: Golec Czesław, Ciszewska Emilia, Tabaka Jadwiga, Grabowska Kazimiera, Białek Zdzisława, Stawirej Zofia, Skotarska S………… Wydarzeniem była elektryfikacja Swobody i Świątkowic i budowa utwardzonej drogi.
1968/69
Na miejsce Zofii Stawirej przychodzi Stanisław Golec. Zakupiono nowy telewizor, projektor filmowy i szereg pomocy naukowych. Zorganizowano akademie z okazji rocznicy Rewolucji Październikowej i V Zjazdu PZPR.
1969/70
Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego: przemówienie kierownika z udziałem grona pedagogicznego, 163 uczniów z klas od 1 – 8. Poranek z okazji Dnia Nauczyciela. Uroczysta choinka w sali strażackiej z udziałem rodziców, część artystyczna, , podarunki od Mikołaja i zabawa taneczna. Uroczysty Dzień Kobiet z życzeniami i upominkami. Święto Klasy Robotniczej 1 Maja z defiladą w Lututowie. Wycieczka w dniach 8 – 10 maja na trasie Chorzów, Kraków, Wieliczka, Częstochowa. Zakończenie roku szkolnego.

Golec Czesław urodził się 15 września 1929 roku w Lututowie. Lata dziecięce spędził w domu rodzinnym w Dymkach. Do szkoły podstawowej uczęszczał we wsi Dymki (klasy I-III), a dalsza naukę kontynuował w Lututowie. W 1950 roku zdobył zawód nauczyciela. Pierwsza praca w Kraszkowicach. Następnie w latach 1952-54 pełnił funkcję kierownika w Naramicach. W roku 1954 przeniósł się do szkoły podstawowej w Swobodzie, gdzie pełnił funkcje kierownika szkoły a później dyrektora, aż do emerytury. Z jego inicjatywy grodzono plac szkolny. W 1958 r. otynkowano budynek szkolny. W latach 1989-1990 wymieniono ogrzewanie szkoły z pieców kaflowych na ogrzewanie centralne w tym samym czasie doprowadzono do budynku szkolnego wodę. Golec Czesław zmarł 07.07. 1993 r.

Materiał Wacława Zabłockiego

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments