Łódzkie na Plus – Rok 2022 w Łódzkiem będzie rokiem odbudowy

Dochody zaplanowane na poziomie ponad 1 miliarda 227 milionów złotych przy wydatkach sięgających 1 miliarda 235 milionów złotych. Rekordowy budżet dla Województwa Łódzkiego został przyjęty.

 

Po trwającej kilka godzin dyskusji, stosunkiem głosów 18 za, 12 przeciw i przy 3 wstrzymujących się Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego uchwalili Budżet Województwa Łódzkiego oraz Wieloletnią Prognozę Finansową.

Rok 2022 będzie trzecim rokiem kiedy spada zadłużenie. Województwo Łódzkie nie będzie zaciągało żadnych nowych zobowiązań. Wydatki inwestycyjne zaplanowano na poziomie o ponad 15 % wyższym w stosunku do bieżącego roku.

– Przyszły rok i przyszły budżet będzie budżetem odbudowy. Odbudowy naszych relacji, odbudowy zdrowia i odbudowy biznesu – mówi marszałek województwa łódzkiego, Grzegorz Schreiber.

Oprócz dotychczasowych przedsięwzięć, w przyszłorocznym dokumencie, zaprojektowano też szereg nowych, takich jak Kompleks Dworsko Pałacowy w Bronowie, który ma być przestrzenią edukacyjną, interaktywną i unikatową na skalę nie tylko regionu.

W Sieradzu powstanie nowoczesny kompleks nawiązujący do bogatej historii i tradycji folkloru województwa  – Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Kluczowym zadaniem tego miejsca będzie rozwijanie i  upowszechnianie wiedzy o czterech głównych nurtach folkloru województwa łódzkiego, które mają swoje podłoże w historii regionu.

Na budowę, modernizację, przebudowę i utrzymanie dróg w województwie łódzkim w przyszłorocznym budżecie zaplanowana została kwota ponad 230 mln złotych.

– W tej kwocie 30 mln to są środki, które samorządowi województwa łódzkiego w ramach Polskiego Ładu przekazuje rząd. To jest wsparcie, dzięki któremu możemy odważniej planować nowe inwestycje drogowe zabezpieczając we własnym budżecie jedynie 1,5 mln – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber.

Dzięki Polskiemu Ładowi samorząd zakupi dla ŁKA autobusy hybrydowe, co zwiększy możliwości przewozów. Na ten cel przeznaczone zostanie 32 mln złotych , z czego już w przyszłym roku 15 mln.

W przyszłym roku zaplanowano także rozpoczęcie realizacji budowy filii Wojewódzkiego ośrodka Ruchu Drogowego w Kutnie a w Zespole Parków Krajobrazowych powstanie nowe  Centrum Ekspozycyjno – Szkoleniowe za 5,5 mln zł.

Środków finansowych w przyszłym roku będzie więcej. Ponad 26 mln euro, czyli około 112 milionów złotych województwo łódzkie będzie miało do dyspozycji w ramach pakietu REACT-EU na zwalczanie skutków pandemii koronawirusa. Komisja Europejska uznała wyjaśnienia Marszałka Województwa Łódzkiego w sprawie przestrzegania zasad niedyskryminacji.

– Nasze argumenty zaspokoiły niepokój dotyczący rzekomej dyskryminacji zasiany w KE, poinformował podczas sesji budżetowej marszałek Grzegorz Schreiber, który osobiście zabiegał o odblokowanie środków finansowych dla regionu łódzkiego.

W wyniku dialogu Komisja nie ma zastrzeżeń co do korzystania z pieniędzy w ramach pakietu w odniesieniu do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie na Plus. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments