Działacze opozycji antykomunistycznej z Solidarność- 80 uhonorowani

W całej Polsce w wielu miejscach w okresie przedświątecznym  odbyły się spotkania związane  z kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.  Z działaczami opozycji antykomunistycznej i osobami represjonowanych z powodów politycznych, spotykali się przedstawiciele instytucji i władz państwowych.

W Warszawie odbyło się spotkanie świąteczne zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na czele z ministrem Janem Józefem Kasprzykiem. Jednym z   gości była  minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister  Jan Kasprzyk w asyście byłego pierwszego Rzecznika Interesu Publicznego sędziego Bogusława Nizieńskiego, wręczył medal „Pro Bono Poloniae” mieszkańcowi Ziemi Wieruszowskiej Piotrowi Pawłowi  Morcie.

Medal Pro Bono Poloniae ustanowiony został Zarządzeniem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów  i Osób Represjonowanych z dnia  25 czerwca 2018 r. dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przyznawany jest osobom, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy  o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych.

Oprócz symbolicznego przełamania się opłatkiem, w programie miało miejsce uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju przez Związek Harcerstwa Polskiego.

Na uroczystym spotkaniu Jan Kasprzyk – szef Urzędu, powiedział między innymi:

(…)Państwo reprezentujecie to pokolenie, które przywróciło Polskę do grona państw suwerennych i niepodległych, za co moje i następne pokolenia będą Państwu dozgonnie wdzięczne.(…)

(…)Zaryzykowali Państwo swoje zdrowie, życie, kariery, rozwój i życie rodzinne na rzecz wspólnoty, jaką jest naród i państwo. Poświęciliście wszystko, aby te pokolenia, które przyjdą po was mogły cieszyć się najpiękniejszym darem, jakim jest wolność i niepodległość. Jesteście prawdziwymi spadkobiercami tych wcześniejszych pokoleń, które musiały bić się z bronią w ręku o wolność, poczynając od Konfederacji Barskiej, a kończąc na powstaniu antykomunistycznym Żołnierzy Niezłomnych. Byliście kolejnym pokoleniem, które już bezorężnie, ale biło się o to samo: o niepodległość i wolność. Pragniemy wam za to bardzo serdecznie podziękować.(…)

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyły się także obchody w miejscu, gdzie upamiętniono internowanych w więzieniu w Zabrzu – Zaborzu, największym obozie dla internowanych na Śląsku. Podczas tych uroczystości  medalem  „Pro Bono Poloniae” za zasługi dla upamiętnienia najnowszej historii Polski, uhonorowany został Stanisław Brzeźniak – Generalny Honorowy Dyrektor Górniczy, działacz społeczny, związkowy, oraz polityczny. W latach 1979-1990 był działaczem opozycji antykomunistycznej, który osobiście zasłużył się w odzyskanie przez RP suwerenności. Był represjonowany. Przyjaciel Solidarności – 80 w Wieruszowie.

Poprosiłem o kilka słów komentarza Piotra Mortę, odznaczonego.  Gratuluję odznaczenia medalem „Pro Bono Poloniae”.

Dziękuję bardzo. Ja tym razem pragnę podziękować moim najbliższym, a w szczególności  tym, których już nie ma pośród nas. Na ten „Medal” bardziej zasłużyli niż ja. Dlatego dedykuję „Go” Rodzinie. To kosztem rodziny, ale i zawsze z jej  udziałem angażowałem się w projekty, które kultywowały tradycje niepodległościowe w Kraju i poza jego granicami.  

Polskie społeczeństwo po stu latach zniewolenia (kontynuuje mój rozmówca) przez trzech zaborców nie pozwoliło zawładnąć swoich myśli i serc. Przez czas niewoli politycznej, wypracowało podstawy programowe, które pozwoliły w 1918 roku przywrócić na mapy świata wolną Polskę.  Niestety w 1939 roku Polska ponownie utraciła wolność. Zmieniały się systemy totalitarne, które ją ciemiężyły do 1991 roku. Solidarność to kolejne pokolenie, które wolność Polsce przywróciło. Polacy byli spragnieni wolności. Świadczą o tym liczne wydarzenia, które przypominały najeźdźcą, że serca i myśli Polaków są wolne. W latach 1981, 1989 i w 1991  po raz kolejny nasze marzenia o pełnej wolności zaczęły się spełniać. Należy podkreślić i pamiętać, że wolności nikt nam nie podarował, żadne obce mocarstwa, to Córki i Synowie Polski tą wolność wywalczyli.

Trwałym efektem solidarnościowej rewolucji powinno być uzyskanie ekonomicznej godności przez miliony Polaków a w tym również działaczy antykomunistycznych i opozycję demokratyczną w PRL oraz ich rodziny. Poprzez tytaniczną pracę włożoną  w odzyskanie niepodległości, opozycja antykomunistyczna ma  prawo oczekiwać i ciągle mieć nadzieję, że rządzący Polską przywrócą wiarę w sens rozpoczętej przez nich naprawy i odbudowy Rzeczpospolitej.

Pragnę również zwrócić uwagę na fakt, że ważnym wydarzeniem dla pełnej wolności Kraju było powstanie ”Solidarność”-80.  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”-80 założony został w 1989 przez działaczy Solidarności, nieakceptujących porozumienia Okrągłego Stołu i kwestionujących działania Lecha Wałęsy

Jeszcze raz gratuluję i dziękuję za rozmowę.

Bardzo dziękuję

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments