Warsztaty psychologiczne dla dzieci i młodzieży pn. „Ja też potrafię”

Coraz częściej się słyszy w mediach lub środowisku lokalnym, że dzieci i młodzież doświadczają różnego rodzaju problemów emocjonalnych.

Współczesny świat wywiera presję nie tylko na dorosłych, ale i na dzieci oraz młodzież. Dzieci i młodzież, tak samo jak dorośli, funkcjonują i rozwijają się w relacji z otaczającym światem. Reakcje otoczenia na dziecko nie tylko kształtują jego zachowanie, ale też testują umiejętności radzenia sobie z różnymi trudnościami. Niestety część dzieci i młodzieży nie zdaje tych testów, gdyż presja otoczenia jest zbyt silna i wymagająca. Efektem tego jest osamotnienie dziecka w swoim środowisku lub jego agresja, wobec tego środowiska, które je nie akceptuje.

Dlatego tak bardzo istotne jest, aby rodzic odpowiednio wcześnie dostrzegł problemy emocjonalne swego dziecka i zaczął reagować. Czasem wystarczy dobre oddziaływanie wychowawcze rodziców, aby dziecko mogło odnaleźć się w swoim środowisku. Czasem jednak problemy emocjonalne dziecka przewyższają możliwości wychowawcze rodziców. Wówczas ważne jest, aby rodzice byli na tyle otwarci i skorzystali ze specjalistycznego wsparcia. Natomiast jeśli tego nie zrobią, to ich bezradność tylko może pogłębić problem. Specjalistycznym wsparciem dla dzieci i młodzieży zajmują się głównie poradnie psychologiczno–pedagogiczne.

SP ZOZ „Miejski Ośrodek Profilaktyki, Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Wieruszowie” od wielu lat organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży, które mogą odgrywać role uzupełniającą do w/w specjalistycznego wsparcia lub po prostu są dla dzieci i młodzieży, które zaczynają mieć trudności emocjonalne, jednak jeszcze nie wymagają specjalistycznego wsparcia. Informujemy z przyjemnością, że po raz kolejny Ośrodek realizuje Warsztaty psychologiczne dla dzieci i młodzieży pn. „Ja też potrafię”. Gmina Wieruszów w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych na 2022r. przekazała środki finansowe na przeprowadzenie zajęć warsztatowych.

Wiodącym celem warsztatów jest wzmocnienie psychologiczne dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 16 lat w kontekście efektywnego radzenia sobie w środowisku rówieśników, wzmocnienia własnej wartości i wzbogacenia poczucia odpowiedzialności. Dotyczy to przede wszystkim, takich aspektów, jak:
• Radzenie sobie ze złością – umiejętność ta minimalizuje agresję
• Radzenie sobie z niepowodzeniami – umiejętność ta daje możliwość efektywnego pokonywania barier życiowych
• Zwiększona samoocena – buduje poczucie własnej wartości wolnej od egoizmu
• Aktywność podczas zajęć – aktywność potrzebna w różnych sferach życia
• Asertywne wyrażanie myśli i uczuć
• Minimalizowanie skłonności do uzależnień
Zajęcia przygotowywane są w taki sposób, aby poznać część teoretyczną danej problematyki, a następnie w sposób praktyczny przećwiczyć zdobytą wiedzę. Zbudowane są w formie pracy z grupą, jak również zawierają elementy pracy indywidualnej. Również zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci rodzice mają możliwość konsultacji psychologicznych.
Przewidziane są również dodatkowe atrakcje:
• Świętowanie Dnia Dziecka
• Całodniowa wycieczka krajoznawcza
• Wigilia

Zajęcia odbywają się w salce parafialnej przy kościele św. Stanisława w Wieruszowie, ul. Warszawska 93A, w każdy poniedziałek miesiąca (z wyjątkiem świąt i okresu wakacyjnego) w godzinach między 16.00 a 19.00. – w zależności do jakiej grupy wiekowej dziecko będzie przydzielone, spotkanie trwa 1,5 godziny.
Zajęcia prowadzone są całkowicie bezpłatnie!
Bardziej szczegółowych informacji można uzyskać w siedzibie Ośrodka w Wieruszowie przy ul. Kępińskiej 53 lub przez telefon na nr 62 7840017 lub klikając na link naszej strony internetowej: http://moptuiw.wieruszow.pl/inne-uslugi/warsztaty-psychologiczne-dla-dzieci-i-mlodziezy/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments