Kolejne spotkanie organizacyjne „Biegu Powstańczego 1863”

9  stycznia 2022  w Urzędzie Miejskim w Lututowie spotkali się organizatorzy   Lututowskiego Biegu Powstańczego 1863.

 

Spotkanie poprzedziło wręczenie Przedstawicielom Gloria Victis podarunków od Pani Zofii Pawelskiej – Zator z Cieplic Śląskich Zdrój   oraz Pana kpt Zbigniewa Nowina – Boznańskiego prezesa Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koła Ziemi Jeleniogórskiej rzeczy z okresu walki z sowietyzacją Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego m.in.:  lornetki, butów oficerskich i bryczesów, które będą wykorzystane przez rekonstruktorów.

Celem spotkania było omówienie wszystkich niezbędnych działań związanych z organizacją kolejnej edycji  biegu. Omówiono wszystkie element harmonogramu  przebiegu imprezy w dniu 12 czerwca 2022 r.  a także kalendarz działań, jaki trzeba zrealizować w nadchodzącym czasie.

Na dzień dzisiejszy lista organizatorów   przedstawia się następująco:

Gmina Lututów, Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie, Gmina Galewice, Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i www.powiatowy.pl, Szkoła Podstawowa im. Powstańców 1863 roku w Lututowie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia w Lututowie, Gloria Victis,  Parafia pw.  Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie,  OSP Piaski, Sołectwo Piaski. Patronat medialny na imprezą obejmie Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i www.powiatowy.pl.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do współpracy wszelkiego rodzaju instytucje oraz osoby prywatne z terenu Powiatu Wieruszowskiego a szczególnie Gminy Lututów i Galewice, mogące udzielić wsparcia. Organizatorzy pragną przygotować imprezę w taki sposób, aby nagrody dla zawodników był atrakcyjne a dla pozostałych uczestników przygotować także wiele ciekawych wrażeń.

Lututowski Bieg Powstańczy 1863  nie jest skierowany tylko na zawody sportowe. Głównym jego celem jest upamiętnienie uczestników Powstania Styczniowego w 1863 r., ma on również  spełniać rolę edukacyjną szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Ustalono, że   impreza rozpocznie się o godz. 12,30 Mszą Świętą w intencji  poległych powstańców w ,,Bitwie pod Lututowem,,.  W programie imprezy  krótkie wystąpienia organizatorów i zaproszonych gości, złożenie wiązanek i zniczy pod obeliskiem oraz otwarcie zawodów sportowych i przeprowadzenia biegów. Rekonstruktorzy z Gloria Victis i innych grup rekonstrukcyjnych w Polsce zaprezentują  potyczkę powstańców z Moskalami. Wystąpi młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 roku  w patriotycznej części artystycznej.  Panie z KGW z gminy Lututów przygotują potrawy lokalne. Dla wszystkich przewidziany piknik, pokazy Pań z Gloria Victis i występ Przemka Jaciuka.

Aby usprawnić przebieg zawodów sportowych zorganizowany zostanie elektroniczny pomiar czasu. Zapisy do zawodów będą prowadzone w formie elektronicznej na podanej do tego celu specjalnej stronie. Niebawem zostanie upubliczniony regulamin zawodów oraz link do zapisów.

Przydzielono poszczególnym osobom wykonanie niezbędnych działań i zaplanowano kolejne spotkanie  w dniu 9 marca.

E. Tomaszek

Anna Świegot

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iwona Chadryś
3 miesięcy temu

Piękna inicjatywa. Jestem zadowolona, że wspisuje się to przedsięwzięcie w harmonogram uroczystości naszego powiatu. Bravo, bravo!