Nowoczesny sprzęt elektroniczny dla dzieci i wnuków byłych pracowników PGR

Prawie 5 mln zł otrzymają 53 gminy z województwa łódzkiego na wyeliminowanie ograniczeń w dostępie do sprzętu komputerowego czy internetu.  Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup dla mieszkańców komputerów, tabletów czy licencji na oprogramowanie.

Pandemia COVID-19 pokazała braki i nierówności w cyfrowym rozwoju kraju. Ujawniła też  deficyt sprzętu multimedialnego, który jest niezbędny do zdalnej nauki. W sposób szczególny problem ten dotknął wielodzietne rodziny byłych pracowników PGR.

Priorytetem rządu premiera Mateusza Morawieckiego jest wyrównywanie szans rozwojowych w całej Polsce. Dlatego w ramach uruchomionego grantu z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, rząd przeznaczy ponad 500 mln zł na wsparcie rodzin w gminach popegeerowskich w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego oraz Internetu. Rodziny byłych pracowników PGR bardzo długo czekały na taki gest od państwa .

Dofinansowanie można otrzymać na:

  • sprzęt komputerowy z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz niezbędnym oprogramowaniem, umożliwiających pracę zdalną, w tym niezbędne akcesoria
    i oprogramowanie dla osób z niepełnosprawnościami;
  • ubezpieczenie zakupionego sprzętu komputerowego;
  • usługę zapewniającą dostęp do Internetu na sprzęcie komputerowym zakupionym w ramach projektu, w przypadku gdy opiekun prawny w oświadczeniu wskaże na brak możliwości zapewnienia usługi dostępu do Internetu. Maksymalne dofinansowanie grantu może wynosić 100 proc. do kosztów kwalifikowalnych.

Po uzyskaniu dofinansowania gmina będzie mogła ogłosić przetargi, zakupić sprzęt i przekazać szkołom, które następnie rozdysponują sprzęt pomiędzy uczniami, którzy kwalifikują się do dofinansowania. Jak poinformował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński w województwie łódzkim granty otrzymały takie gminy jak m.in. Widawa, Brzeziny, Wieluń, Łask, Wodzierady, Dalików, Poddębice, Szadek, Moszczenica, Kutno, Zadzim, Aleksandrów Łódzki, Zelów, Nowosolna, Dłutów, Bełchatów, Ozorków, Sieradz.

Oprócz dofinansowania dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR rząd wspiera również cyfryzację samorządów. W ramach projektu Cyfrowa Gmina jednostki samorządu terytorialnego otrzymują środki na zadania związane z cyfryzacją urzędów oraz podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments