Łódzkie na Plus – To był tydzień

Pomagamy uchodźcom i swoim

Samorząd województwa łódzkiego nie ustaje w pomocy uchodźcom z Ukrainy. Nie tylko tym, którzy znaleźli schronienie w Łódzkiem, ale i tym, którzy zostali w ogarniętym wojną kraju.

Taką możliwość dał Sejmik Województwa Łódzkiego, który na specjalnej sesji, jednogłośnie przyjął uchwałę o wsparciu uchodźców kwotą 11 mln zł.

Warta 10 milionów złotych pomoc obejmie między innymi: zakwaterowanie uchodźców, remont i modernizację pomieszczeń przeznaczonych na ten cel, a także wyżywienie, środki czystości, transport, integrację i aktywizację społeczną, naukę języka, kulturę, sport. Dodatkowy milion złotych przeznaczono na program „Moce nadŁódzkie”. To pieniądze przeznaczone na dofinansowanie działań prowadzonych przez organizacje pożytku publicznego z zakresu m.in. integracji, wsparcia oraz poprawy sytuacji uchodźców z Ukrainy.

– Pomoc dla obywateli Ukrainy nie odbywa i nie odbędzie się kosztem pomocy dla mieszkańców województwa łódzkiego – zapewnia marszałek Grzegorz Schreiber.

W wyniku współpracy samorządu województwa łódzkiego z polonijną organizacją w Wielkiej Brytanii Polish Integration Support Centre, do naszego regionu przyjeżdżają tiry z pomocą dla uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli się na terenie naszego województwa. Samorząd Województwa rozprowadza dary do powiatów, w których zatrzymali się Ukraińcy. Tiry z darami pierwszej potrzeby wyjechały do mieszkańców dwóch obwodów partnerskich województwa łódzkiego: Winnickiego i Czerniowieckiego.

Pomoc nie tylko dla Ukrainy

Przedstawiciele 40 samorządów uczestniczyli w zebraniu założycielskim Łódzkiego Stowarzyszenia Samorządowego „PomagaMY”. Jego celem jest wzajemne wsparcie finansowe samorządów w likwidowaniu skutków wszelkich klęsk żywiołowych.

– Na wypadek powodzi, wichury, pożaru, suszy i innych nieprzewidzianych zdarzeń, chcemy udzielać pomocy w trybie pilnym, decyzje muszą zapadać błyskawicznie. Każdy może do nas dołączyć, bo samorząd nie ma barw politycznych – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

Budżet „PomagaMY” to już ok. 500 tys. zł, z czego 300 tys. zł to pieniądze z budżetu samorządu województwa łódzkiego, pozostała część to składki członków Stowarzyszenia. Składki będą wnoszone rocznie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments