,,Lututów w mojej pamięci” – spotkanie z lututowianką Panią Zofią Zator

W dniu 3 marca 2022 r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie pn.,,Lututów w mojej pamięci,,  z Panią Zofią Rozalią Pawelską – Zator – lututowianką, od prawie 80 lat zamieszkałą w Cieplicach Śląskich – Zdrój k/Jeleniej Góry.

Spotkanie z Panią Zofią Zator zorganizowane zostało z inicjatywy Pani Anny Świegot redaktor naczelnej Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego i portalu powiatowy.pl

Organizatorami spotkania byli:

Ilustrowany Tygodnik Powiatowy,

Gmina Lututów,

oraz Miejski Ośrodek Kultury, który przygotował Wystawę „Moja historia”.

Prowadzący imprezę redaktor Eugeniusz Tomaszek przywitał miłego gościa – Panią Zofię Zator oraz szczególnego gościa – Panią Marię Kurnatowską – dziedziczkę Lututowa, w postać której  wcieliła się pani redaktor Anna Świegot.

W dalszej kolejności konferansjer powitał gości, którzy zasiedli na widowni.

Pana Starostę Wieruszowskiego – Stefana Pietrasa
Przewodniczącego Rady Miejskiej w Lututowie  Marka Zgadzaja
Prezesa Rejonowego Banku Spółdzielczego – Tomasza Klimeckiego
Przewodniczącego Rady  Nadzorczej SDM w Wieluniu –  Józefa Grzegorka
Pana Sławomira Różańskiego ze Świątkowic -Radnego Rady Miejskiej w Lututowie
Radnych powiatowych, Mariusza Dychto i Zygmunta Ślęzaka
Panie reprezentujące stowarzyszenie Gloria Victis

Uczniów z lututowskich szkół:
– ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 roku w Lututowie wraz z  Panią dyrektor Małgorzatą Kipigroch i nauczycielami.
-Młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z dyrektorem Robertem Majchrowiczem wraz z nauczycielami.
Podopiecznych Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Hucie.
Rodzinę i przyjaciół Pani Zofii Zator oraz mieszkańców Lututowa i okolic, którzy przybyli na spotkanie.

Panie z Towarzystwa Aktywnych Kobiet z Sokolnik zaprezentowały się w programie artystycznym „Lata 20-te, Lata 30”.  Program doskonale wpisał się w atmosferę spotkania a występ bardzo się spodobał  przybyłym na spotkanie z Panią Zatorową.

Pani Zofia, opowiedziała o przedwojennym i powojennym Lututowie, jak wyglądało życie w Lututowie w okresie międzywojennym, w czasie okupacji i po wojnie, czym zajmowali się mieszkańcy, z jakimi problemami się borykali, jakie mieli zainteresowania.

Pani Zofia mimo  wieku /89 lat/ ma doskonałą pamięć i duży zasób wiedzy na różne tematy. Mogliśmy się dowiedzieć, że przed II wojną światową w Lututowie była czarownica. Ziołami leczyła różne choroby ale mogła też zadać urok lub pomóc, jak zdobyć pannę lub kawalera. Pamiętała, że przed kościołem dziady prosiły o pieniądze lub chleb.

Na ulicy Złoczewskiej, gdzie mieszkała u swoich dziadków Rozalii i Piotra Leszczyńskich miał sklep Żyd, którego nazywali ,,kawiarz,, bo parzył i sprzedawał kawę. W rynku było dużo żydowskich sklepów, dobrze zaopatrzonych, polskie sklepy też były.

Drewniana sala na rynku tętniła życiem. To w niej odbywały się bale karnawałowe i sylwestrowe, przyjeżdżało objazdowe kino, był teatr. Staw niemojewski  to był kiedyś ogromny staw, sięgał aż pod cięciwy. Odbywały się Dni Morza. Pływano na tratwach, a malarz Paprzycki skonstruował okręt ,,Piłsudski,, który był wodowany.

Przed wojną wychodziła w Żninie gazeta  ,,Moja Przyjaciółka,,. Lututowianki prenumerowały ,,Moją Przyjaciółkę,,. Według przepisów w niej zamieszczonych przygotowywano potrawy na święta,  robiono fiołki z filcu, które panie przypinały do płaszcza na Wielkanoc.

Pani Zosia uczęszczała do ,,ochronki,, wraz z koleżankami: Krysią Stalską, Anną Góranowską, Aliną Dusiówną. Pamięta wierszyki i piosenki, których uczyła je córka pana Kazimierza Cicheckiego, kierownika szkoły,  kapelmistrza i właściciela domu, w którym po wojnie był szpital. Przed Wielkanocą dzieci chodziły po dyngusie. Dostawały cukierki, placek ale najwięcej to jajek. Pani Zosia pamięta, że na Wielkanoc miała uszytą piękną granatową sukienkę, a Jędrek Skalski napełnił dziurawą piłkę wodą i polał jej tą sukienkę. Ale obrazić  się nie można było, bo to przecież był dyngus.

 

Mama i dziadkowie opowiadali Pani Zofii, że przy wykopach fundamentów pod nowy kościół natrafiono na mogiły husarów. Ksiądz kazał szybko zakopać.

Wierszyk z przedwojennego Lututowa

,,Uśmiechasz się malutka, bo nie znasz jeszcze ludzi,

co chytrzy są jak lisi, ich uścisk dłoni brudzi.

Gdy kilka latek minie i gorzka życia trutka,

to powiem ci tak  z serca:   uśmiechaj się malutka,,..

 

 

 

Wierszyk z ,,Mojej Przyjaciółki,, z 1934 roku

Nie płacz dziewczyno, choć bardzo boli, kochaną dłonią zadana rana.

Czas  Ci jednak zapomnieć pozwoli i będziesz znowu słodko roześmiana.

Nie płacz dziewczyno, schowaj swój smutek i zawodu łzy,

niechaj go ludzkie nie ujrzy oko, bo innych cieszy gdyś jest smutna Ty…

 

Tymi i innymi ciekawymi opowieściami, wierszykami i wspomnieniami podzieliła się Pani Zofia Zator, która urodziła się w Lututowie 21 maja 1933 roku.

Moderatorami opowiadań Pani Zofii Zator byli Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek. Uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące lututowskiej historii.

Gorące podziękowania złożył Pani Zofii, Pan Marek Zgadzaj  Przewodniczący Rady Miasta Lututów, a uczestnicy i mecenasi wydarzenia  wręczyli bukiety kwiatów i podarunki od firm.

Szczególne podziękowania Pani Zofii złożyli uczniowie lututowskich szkół za przekazaną wiedzę i informacje, o których dowiedzieli się po raz pierwszy. Wręczyli miłemu gościowi także kwiaty i upominki.

Mecenasami wydarzenia byli:
–  Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie
– SDM w Wieluniu
– Sławomir Różański – Świątkowice, Radny Rady Miejskiej w Lututowie
– Firma Camagro  – Jacek Michalski –  Kępno-Wieruszów
– Zuwika Desing  – Katarzyna Nowakowska – Radomsko
– Piekarnia-Cukiernia  – Zdzisław Obała – Lututów
– Piekarnia „Bakona”  – Katarzyna i Jacek Bakowie
– Firma Gastronomiczna – Halina Ślęzak
– Masarnia Brzozowiec

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za udział w spotkaniu i  ciepłe przyjęcie  rodowitej lututowianki, którą los rzucił aż do Cieplic Śląskich – Zdrój.

Zapraszamy do galerii zdjęć. Filmy w przygotowaniu.
Foto / film Piotr Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments