Już 5 czerwca 2022 wydarzenie pod Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego – II Lututowski Bieg Powstańczy 1863 /Pokoleniowa Sztafeta Pamięci

Już 5 czerwca 2022 wydarzenie pod Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza  Schreibera – II Lututowski Bieg Powstańczy 1863 /Pokoleniowa Sztafeta Pamięci. Teren bitwy pod Lututowem 1863, las ,,Koziołek,,. Początek godz. 14.00. Udział wezmą parlamentarzyści i inni zaproszeni goście.

Już nie przyjmujemy zapisów do sztafety. Nie spodziewaliśmy się, że będzie tylu chętnych. Zapraszamy za rok.

Informacja nt. wydarzenia historyczno-edukacyjno-sportowego pn.,,Pokoleniowa Sztafeta Pamięci w ramach ,, Lututowskiego Biegu Powstańczego 1863.,, które odbędzie się 5 czerwcu 2022 r. w niedzielę w Lututowie, powiat wieruszowski, województwo łódzkie. Miejsce wydarzenia – las koziołek.

159 lat temu, 15 czerwca 1863 roku w lututowskim lesie ,,Koziołek,, rozegrała się bitwa powstania styczniowego zwana ,,Bitwą pod Lututowem,,.

Rozpoczęcie uroczystości nastąpi o godzinie 14.00. Miejsce – teren Bitwy pod Lututowem /Las Koziołek – samotna sosna – mogiła powstańców,,. Dojazd od ulicy Ogrodowej ewentualnie od ulicy Piaski.

W intencji poległych powstańców pod obeliskiem na ul. Powstańców Styczniowych w Lututowie, zjazd od ulicy Piaski oraz pod obeliskiem przy samotnej sośnie złożone zostaną biało – czerwone kwiaty i zapalone zostaną znicze pamięci.

Program imprezy historyczno – sportowej przedstawia się następująco:

-13.30 zbiórka uczestników sztafety

– 14.00 otwarcie imprezy i powitanie zaproszonych gości przez organizatorów

-start sztafety

-wręczenie medali i nagród

-Prelekcję nt. Bitwy pod Lututowem 1863 wygłosi lokalny historyk, prezes Stowarzyszenia Historycznego ,,Arsonium, Pan Mariusz Dychto.

– przemówienia okolicznościowe zaproszonych Gości

– poczęstunek

W organizację wydarzenia włączyli się: Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i portal powiatowy.pl Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej” , Radni Rady Powiatu Wieruszowskiego, Akademia Piłkarska, Uczniowski Klub Sportowy Wieruszów.

Patronat medialny – Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i portal powiatowy.pl

Trasa Pokoleniowej Sztafety Pamięci jest wytyczona na terenach, gdzie 15 czerwca 1863 roku od godz. 11.00 do 14.00 miała miejsce bitwa Powstańców Styczniowych z Moskalami oraz miejscami, którymi przemieszczali się powstańcy zarówno po uformowaniu się w Węglewicach 250- osobowego oddziału pod dowództwem Antoniego Korytyńskiego a także ucieczki 120 powstańców pod wodzą „Tatara” z zaciskającej się pętli okrążenia. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Lututowem

Celem biegu jest oddanie hołdu poległym Bohaterom, utrwalenie pamięci o tamtych wydarzeniach, jak również przekazanie wiedzy młodemu pokoleniu o tym historycznym wydarzeniu na Ziemi Lututowskiej.

Pragniemy dać młodemu pokoleniu przykład żywej lekcji historii, która rozegrała się na tym terenie. O bohaterstwie i męstwie kosynierów, którzy oddali największą daninę – własne życie nadal szumią sosny i dęby w lasach „Koziołek” i „Cezarek”.

Organizatorzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o