Noc Muzeów, noc atrakcji

Nocne zwiedzanie grodziska w Tumie, gdzie zaplanowano też fireshow, pokój zagadek i laboratorium eksperymentów w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej, wernisaż wystawy z wyjątkowymi zdjęciami USA w ŁDK – to tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców województwa łódzkiego podczas tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Muzeów. Wszystkie będą bezpłatne i – zgodnie z nazwą wydarzenia – odbędą się po zmroku. Co na tę okazję przygotowały placówki kultury województwa łódzkiego?

 

Przed nami 18. edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Łodzi i województwie. Na mieszkańców czekają wernisaże wystaw, zwiedzanie stałych ekspozycji, zabawy z historią, kulturą i nauką czy fotografią. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo nasze placówki kultury przygotowały bardzo bogaty i różnorodny program.

Co się będzie działo?

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy zdjęć w Cyfrowym Muzeum pt. „Twarze opery” – portrety artystów teatru autorstwa Joanny Miklaszewskiej (od północy z 13/14 maja).

Szczegóły na stronie: www.cyfrowemuzeum.operalodz.pl

 

Muzeum Sztuki w Łodzi w Noc Muzeów będzie otwarte w godz. 18:00-01:00.

W ms1 (ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43) będzie można zwiedzić Magazyn Studyjny i ekspozcję „W jakim pięknym miejscu jesteśmy”.

W ms2 (ul. Ogrodowa 19, Manufaktura) odwiedzający wyruszą w nocną podróż po „Atlasie nowoczesności”, podczas której sami będą tworzyć wizualne mapy skojarzeń, rozpostarte na wyspach ekspozycji stałej. O godz. 19. i 20.30 rozpocznie się również zwiedzanie wystawy „Prototypy 06: Alicja Bielawska. Na przecięciu linii” (wstęp na tę wystawę w sobotę – 1 zł).

W Muzeum Pałac Herbsta (Przędzalniana 72) będzie można obejrzeć m.in. nową wystawę „Poszerzone Pole Widzenia”.

Szczegóły na profilu: https://www.facebook.com/events/672063063850748

 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprasza do swojej siedziby w Łodzi przy pl. Wolności 14 (będą stałe i czasowe wystawy i atrakcje na dziedzińcu muzeum) oraz do otwartego w kwietniu Grodziska w Tumie koło Łęczycy. Wszyscy, którzy zdecydują się wybrać w podróż do średniowiecznej Polski będą mogli zwiedzić grodzisko, posłuchać o prowadzonych tu badaniach archeologicznych oraz obejrzeć pokazy fireshow.

Oba obiekty będzie można zwiedzać bezpłatnie w godz. 18-23.30. Tego dnia Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska będzie nieczynny.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi czeka na odwiedzających w godz.18-24. W programie m.in. dźwiękowe i muzyczne zabawy z Makey Make w Laboratorium, prezentacje najciekawszych obiektów Muzeum Książki Dziecięcej oraz rękopisów ze zbiorów książnicy. Na ten jeden wieczór pracownicy biblioteki zamienią się w skrybów i postacie z dawnych epok historycznych.

Najmłodsi czytelnicy zamienią się w detektywów, którzy będą musieli odkryć tajemnice Pokoju Zagadek inspirowanych literaturą Martina Widmarka. Jedną z atrakcji będzie Akcja Bookface, czyli zabawa fotograficzna polegająca na stworzeniu obrazu lub zdjęcia, które będzie połączeniem sylwetki i okładki książki.

 

Łódzki Dom Kultury w Noc Muzeów zaprasza w godz. 18:00-24:00. Jedna z atrakcji to wernisaż wystawy „Amerykański sen Czesława Czaplińskiego. Fotografie” (Galeria Imaginarium, wejście od strony dworca Łódź Fabryczna), pochodzącego z Łodzi wybitnego artysty-fotografa, reportera, dokumentalisty i filmowca, od 1979 roku mieszkającego w Warszawie i Nowym Jorku. Tłem wernisażu będzie koncert Rafała Sona i Marcina Wernera pt. „My Way”.

ŁDK zaprasza też do Galerii Nowej, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy malarskiej „Doktor Sobchuck i pan Hyde” autorstwa Tomasza Sobczaka.

Z kolei w galerii FF będzie można obejrzeć ekspozycję Roberta Jundo pt. „Nieobecni/Absens”. To cykl kolorowych fotografii inspirowanych przedwojennymi kadrami filmowymi, które poddano eksperymentom formalnym m.in. rozpikselowaniu.

Ostatnia z propozycji ŁDK to plenerowa wystawa łódzkiej grupy „Powidoki” w składzie Andrzej Bator, Jacek Galewski, Robert Jundo i Maksymilian Max Majewski. Ich prace pod wspólną nazwą „W poszukiwaniu nowej forMY” będzie można oglądać w Galerii Zewnętrznej od strony ulicy Traugutta).

 

Szczegóły wydarzeń przygotowanych przez ŁDK można znaleźć pod adresem: https://www.facebook.com/events/510891400524671

 

Pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego odbędzie się też „Noc Muzeów” w PGE Gigantach Mocy w Bełchatowie. Organizatorzy zapraszają na questing po ekspozycji „Dokop się do prawdy”. W programie m.in. pokazy tresury psa tropiącego oraz prezentacje sprzętu i metod pracy policji i straży pożarnej, strefa wynalazków i innowacji, konkursy, warsztaty klocków Lego oraz inne atrakcje. PGE Giganty Mocy zapraszają w godz. 18-22.

 

Pierwsza Noc Muzeów w Łodzi odbyła się w 2005 roku. W akcji wzięło udział 8 placówek. Dziś to dziesiątki jednostek kultury: muzea, biblioteki, także gminne.

Z wyrazami szacunku

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Kancelaria Marszałka

Wydział Komunikacji Społecznej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments