Piknik Literacki z okazji 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej w Dworku Marii Konopnickiej w Bronowie

Redakcja ITP i powiatowy.pl skorzystała z zaproszenia Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera  i 29 maja 2022 r. udała się  na Piknik Literacki z okazji 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej do Dworku Marii Konopnickiej w Bronowie.  

Organizatorami wydarzenia były biblioteki: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Wartkowicach oraz  Dworek Marii Konopnickiej w Bronowie.

W Bronowie organizatorzy przygotowali moc atrakcji m.in. konkurs ,,Tacy z nas bohaterowie,,  Zadaniem uczestnika konkursu było przebranie się za wybranego bohatera z utworów Marii Konopnickiej oraz zaprezentowanie się w przebraniu na pikniku literackim.  Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody!
Ponadto  odbył się plener malarski,  zwiedzanie dworku Marii Konopnickiej, warsztaty tworzenia zakładek do książek, warsztaty tworzenia obrazków z koralików PYSSLA
warsztaty tworzenia postaci z twórczości Marii Konopnickiej z materiałów ekologicznych
kolorowanki, quizy i zabawy literackie, strefa relaksu i bookcrossingu, ciekawostki regionalne. Na część artystyczną złożył się występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Domaniewie oraz występ mażoretek – grupy tanecznej  działającej przy Poddębickim Domu Kultury i Sportu. Na zakończenie pikniku miało miejsce wspólne  grillowanie.

W 1862 r. do dworka w Bronowie przybyła Maria Wasiłowska już jako żona Jarosława Konopnickiego. Mieszkała tu 10 lat. Wspomnienia z Bronowa będą mottem jej wielu utworów, np. „Jak się dzieci w Bronowie bawiły?”. Niewiele, co dotyczyło poetki zostało z tamtych lat. Obecnie, począwszy od 1 września 1994 r. w salach dworku mieści się Muzeum Oświatowe jako Filia Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu.

Lata spędzone w Bronowie ukształtowały osobowość poetki. Trudy życia, rozczarowania, gorycz porażki w poszukiwaniu szczęścia rodzinnego kazały jej obrać inny cel i wytrwale do niego dążyć. Jej miłość – ta przeżywana w Bronowie, właśnie w sercu się pokruszyła, ale otworzyła drogę innej, nowej – umiłowaniu idei. Tutaj właśnie, gdzie poetka spędziła szczęśliwe dni, gdzie odbywała samotne spacery, gdzie kształtowała się pasja twórcza, można najlepiej zrozumieć jej poezję.

http://www.wartkowice.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=70&menu=72&strona=1

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments