To Był Tydzień – Łódzkie na zielono

Coraz więcej ekologicznych inwestycji w województwie łódzkim. Do floty Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej dołączą dwa kolejne pociągi o napędzie elektryczno-spalinowym, a województwo konsekwentnie przemieniamy w ogród Polski.

W Białej, w powiecie zgierskim, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zainaugurował akcję Zazieleniamy Łódzkie. Jest to element większego projektu „Łódzkie Ogrodem Polski”, który ma na celu zachęcić samorządy, instytucje publiczne i mieszkańców do zwiększania ilości przestrzeni zielonych, sadzenia drzew i krzewów, tworzenia ogrodów, parków, skwerów, a także przeciwdziałania zmianom klimatu.

– Chcemy w ramach akcji zasadzić przynajmniej 15 tysięcy drzew – zapowiada marszałek Grzegorz Schreiber, który w Białej dał przykład i posadził pierwsze dęby, a część rozdał mieszkańcom.

Ponadto Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego ogłosił konkurs dla samorządów, które mogą zgłaszać swoje pomysły na zazielenienie przestrzeni publicznej i otrzymać na ten cel 150 tys. zł.

Dużo większe pieniądze wchodzą w grę przy zakupie nowego taboru dla ŁKA. Marszałek Grzegorz Schreiber i Janusz Malinowski, prezes ŁKA, podpisali umowę, której wartość opiewa na 51 mln zł, z czego ponad 31 mln to dofinansowanie unijne. Dzięki niej przewoźnik zamówi dodatkowe 2 pociągi elektryczno-spalinowe. Po zakupie hybryd ŁKA wzmocni połączenia pasażerskie na liniach kolejowych, które nie są zelektryfikowane. Dzięki temu już wkrótce pojedziemy m.in. do Spały i Opoczna, a od grudnia 2022 r. połączenia zostaną wydłużone do Skarżyska Kamiennej.

– Wciąż inwestujemy w kolej, szukamy nowych rozwiązań, by zwiększyć siatkę połączeń, wszystko po to, by mieszkańcy mogli podróżować po regionie szybciej i bezpieczniej. Podpisanie tej umowy to kolejny krok – mówi marszałek Schreiber.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie na Plus. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments