Warsztaty kulinarne w ZSCKR w Lututowie.

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie 16.05.2022 r. odbyły się warsztaty kulinarne połączone z pokazem rozbioru półtuszy wieprzowej pod hasłem „Wybieram Polskie – Eko”.

 

Na zaproszenie nauczycielki przedmiotów zawodowych Marzeny Maciejewskiej przybyli członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przetwórców i Producentów Ekologicznych POLSKA EKOLOGIA w składzie: Krzysztof Zieliński – sprawozdawca projektu, Zdzisław Czepiga masaż-kucharz, Małgorzata Konieczna z firmy kateringowej „MAŁGOŚ” i Stefan Bednarek – właściciel ekologicznego gospodarstwa rolnego.

Wydarzenie to sfinansowane zostało przez „Fundusz promocji mięsa wieprzowego”, „Fundusz promocji mięsa wołowego”, „Fundusz promocji ziarna zbóż i przetworów zbożowych” oraz „Fundusz promocji warzyw i owoców”.

W pokazie rozbioru półtuszy wieprzowej na części zasadnicze i elementy gastronomiczne brali udział uczniowie Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu i technik żywienia i usług gastronomicznych. Następnie z mięsa i dostarczonych przez prowadzących warzyw i przypraw uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych wykonali zestawy potraw według własnych pomysłów.

Przygotowano pieczone żeberka w pomidorach, zrazy w sosie demi glace, kotlety z kostką, karkówkę duszoną z cebulką, gulasz i tradycyjną, swojską świeżonkę. Jako dodatki młodzież zaproponowała kaszę i ziemniaki podawane na różne sposoby: pieczone w aromatycznych ziołach, smażone w postaci chrupiących placków ziemniaczanych oraz gładkiego puree. W daniach nie zabrakło królowej polskich warzyw – białej kapusty, którą uczniowie przyrządzali po obróbce termicznej w formie zasmażanej, jak i w postaci wysoko witaminowych surówek. Sutą atmosferę posiłku orzeźwił kompot z rabarbaru.

Dania wykonane przez naszych uczniów, którzy mają wiedzę o ekologii, surowcach i wpływie prawidłowo prowadzonego procesu technologicznego na jego jakość, miały niezwykły smak polskiej tradycyjnej, kuchni –  bliskiej naturze. Zaproszeni goście, obserwując pracę młodzieży pod okiem nauczycielek przedmiotów zawodowych Ewy Miś i Marzeny Maciejewskiej, oceniając aspekty wizualne i smakowe potraw stwierdzili, że wśród uczestników warsztatów jest wielu niezwykle utalentowanych kucharzy, którzy są na drodze do osiągnięcia prawdziwego sukcesu zawodowego.

Młodzież technikum żywienia i usług gastronomicznych w Lututowie wie o tym, że należy sięgać po tradycyjne polskie surowce, uzyskane z ekologicznych hodowli, aby podkreślić oryginalność swoich dań. A jednocześnie utrwalić w pamięci gości, niezapominane potrawy i ich aranżacje.

Marzena Maciejewska

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments