PRZEPIS NA BEZPIECZNE WAKACJE

Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Pamiętajmy, że to przede wszystkim od nas zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane.

 

Dlatego niezależnie od miejsca, w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

BURZA

Planując aktywność na świeżym powietrzu sprawdź prognozę pogody, zwracaj uwagę na alerty pogodowe. Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne dostępne są na stronie https://www.imgw.pl/ oraz w aplikacji mobilnej IMGW http://aplikacjameteo.imgw.pl/

Jeżeli zauważysz, że chmury zaczynają się piętrzyć i mają ciemną podstawę, to sygnał, że pojawiło się ryzyko rozwoju chmur burzowych. W takiej sytuacji należy uważnie je obserwować , żeby odpowiednio wcześnie znaleźć bezpieczne schronienie. Ma to szczególne znaczenie, gdy wędrujesz po górach lub znajdujesz się na otwartej przestrzeni.

Jeżeli nie masz bezpiecznego schronienia – znajdź, o ile to możliwe, obniżenie terenu (staraj się nie być najwyższym punktem) i kucnij (nie siadaj i nie kładź się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone dlatego, że w przypadku uderzenie pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami. Jeśli niesiesz parasol lub z plecaka wystają np. kijki trekkingowe – jesteś bardziej narażony na porażenie. Kiedy kucniesz – kijki i parasol połóż płasko na ziemi. Podobnie z rowerem – połóż go, najlepiej 3 metry od siebie.

W czasie burzy najbezpieczniej przebywać jest w budynku – o ile to możliwe, nie wychodź z niego bez potrzeby.

Poradnik dotyczący bezpiecznych zachowań w czasie burzy znajdziesz pod adresem https://www.gov.pl/web/rcb/burza—badz-bezpieczny

WICHURA

Podczas wichury pozostań w domu, jeśli jesteś na dworze poszukaj bezpiecznego schronienia, nie zatrzymuj się pod drzewami. Podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Więcej informacji o tym, jak chronić się przed wichurami znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/rcb/wichura—jak-sie-przygotowac

UPAŁ

Wraz ze wzrostem temperatury znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Dlatego należy odpowiednio nawadniać organizm – pić dużo niegazowanej wody i unikać przebywania na słońcu.

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu.

Pamiętaj, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Nigdy, pod żadnym pozorem, nawet na chwilę nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!

Pamiętaj, że upał osłabia naszą koncentrację. W związku z tym, wykonując niebezpieczne czynności wymagające dużego skupienia (np. kierowanie pojazdami lub maszynami), zachowaj szczególną ostrożność.

Przebywając na zewnątrz korzystaj z okularów przeciwsłonecznych z filtrem, chroniących nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a także z kremów z filtrem, chroniących naszą skórę przed poparzeniem.

Ubieraj się adekwatnie: w jasne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze. Pamiętaj o odpowiednim nakryciu głowy, które zabezpieczy ją przed przegrzaniem.

Pamiętaj o regularnych posiłkach, wybierając przede wszystkim lekkostrawne dania. Żywność przechowuj w warunkach chłodniczych.

Dbaj o higienę osobistą.

BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ

Szukając ochłody w wodzie stosuj się do podstawowych zasad bezpieczeństwa: nie wchodź do niej będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków, kąp się tylko na bezpiecznych, strzeżonych przez ratowników kąpieliskach, nie zostawiaj nad wodą dzieci samych, bez nadzoru osób dorosłych.

Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj na https://sk.gis.gov.pl/ – serwis kąpieliskowy aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu dowiesz się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik. Ogólnokrajową listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajdziesz na stronie Serwisu Kąpieliskowego.

BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH

Pamiętaj, w górach pogoda zmienia się niezwykle szybko. Słoneczne i bezchmurne niebo w momencie może zasłonić się czarnymi chmurami miotającymi błyskawice. Dlatego, przed każdym wyjściem na górską wędrówkę koniecznie sprawdź prognozę pogody – możesz także pobrać aplikację pogodową przygotowaną przez IMGW, żeby mieć na bieżąco dostęp do najświeższych prognoz.

Burza i wichura są w górach szczególnie niebezpieczne. Wbrew opinii wielu, uderzenia pioruna zdarzają nie tylko na najwyższych szczytach – błyskawice uderzają także w nisko położone doliny. W polskich górach burze najczęściej odnotowuje się w czerwcu i lipcu w godzinach południowych.

Gdy zauważysz oznaki zbliżającej się burzy, jak najszybciej zejdź najbliższym szlakiem z grani lub ze szczytu w dolinę – to zmniejsza, lecz nie wyklucza prawdopodobieństwa porażenia. Nie zwlekaj ani chwili, ponieważ piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale i w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi – przy czystym niebie i świecącym słońcu.

Łamiące się w wyniku burzy, wichur i bardzo silnego wiatru drzewa, są bezpośrednim zagrożeniem dla Twojego zdrowia i życia. Nigdy nie chowaj się pod drzewami.

Przed wyjściem na szlak wpisz w książkę telefoniczną numer alarmowy GOPR (601 100 300) oraz regularnie sprawdzaj prognozę pogody.

PODRÓŻ ZAGRANICZNA

Planując podróż zagranicę sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl

Na tej stronie znajdziesz też wykaz punktów szczepień.

KOLONIE  DLA DZIECI

Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.

Jeśli Twoje wątpliwości budzi stan sanitarny obiektu, w którym wypoczywasz Ty lub Twoje dziecko, zwróć się do najbliższej terytorialnie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dane kontaktowe można znaleźć bezpośrednio na stronach stacji sanitarno-epidemiologicznych.

NUMERY ALARMOWE

Niezależnie od tego, gdzie jesteś – w górach, nad morzem, w mieście czy na wsi – pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Od tego zależy życie Twoje i Twojej rodziny!

W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, nie licz na swoją pamięć. Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:

999 – Pogotowie Ratunkowe,

998 – Straż Pożarna,

997 – Policja.

112 – numer alarmowy

Nie wahaj się zadzwonić po pomoc jeśli jesteś świadkiem zdarzenia zagrażającego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu, porządkowi publicznemu.

PSSE w Wieruszowie zachęca również do zapoznania się z kampanią edukacyjną „Bezpieczne wakacje”, która realizowana jest przez WSSE w Łodzi https://www.gov.pl/web/wsse-lodz/kampania-edukacyjna-bezpieczne-wakacje

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie

życzy Wszystkim wakacyjnych przygód,

które dostarczą wyłącznie dobrych emocji: radości, zachwytu, dumy.

Uważajcie na siebie i wracajcie szczęśliwie ze swych wakacyjnych wojaży!

 PSSE w Wieruszowie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments