W Dzietrzkowicach odnowiono nagrobek weterana walk Powstania Styczniowego

Na cmentarzu parafialnym w Dzietrzkowicach dzięki inicjatywie radnej Rady Powiatu Wieruszowskiego Iwony Chadryś – Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej odnowiono nagrobek powstańca styczniowego kapitana  Rocha Dery urodzonego 14 sierpnia 1837 roku, zmarłego 18 maja 1923 r.

Remont sfinansowano ze środków Instytutu Pamięci Narodowej 2022″
Uroczystość odsłonięcia nowego nagrobka odbędzie się 31 lipca 2022r.

Roch Dera walczył w Powstaniu Styczniowym, jako 26 letni młody mężczyzna. Trwają prace nad uzupełnieniem biogramu lokalnego Bohatera. Zmarł w Dzietrzkowicach w wieku 86 lat. Pochowany na parafialnym cmentarzu. Był weteranem walk Powstania Styczniowego w randze kapitana. Zmarł już w czasie pokoju, doczekał Polski wolnej od zaborców, która po 123 latach powróciła na mapę świata. Roch Dera- Bohater z Dzietrzkowic w gminie Łubnice, w powiecie wieruszowskim, woj. Łódzkim.

Tutejsza ludność pamiętała o weteranie walk niepodległościowych, na małej mogile, której wielkość zatarł czas zapalano znicze pamięci. Grobem od lat opiekował się sołtys Dzietrzkowic Marian Męcała. Obecny nagrobek godny jest   kapitana i weterana walk Powstania Styczniowego.

Radna RPW Iwona Chadryś podjęła działania upamiętniające udział w powstaniu Rocha Dery. Wystąpiła do IPN o środki na nowy nagrobek. Udało się odnowić nagrobek powstańca styczniowego.
31 lipca lokalna społeczność i zaproszeni goście wezmą udział w odsłonięciu nowego pomnika, jak przystało na kapitana.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments