Odpust ku czci św. Rocha

W niedzielę 21 sierpnia 2022 roku w kościele pw. Świętego Rocha odbył się coroczny odpust.

 

W uroczystości odpustowej uczestniczyło wielu wiernych z Wieruszowa, Opatowa i okolic.

Sumie odpustowej przewodniczył o. bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Na początku dokonano poświęcenia ołtarza soborowego, ambonkę, świecznik pod paschał oraz boczny ołtarz Świętej Rodziny.
Jak co roku przybyła Piesza Pielgrzymka z Opatowa.
Tegoroczne uroczystości odpustowe uświetniła Orkiestra Dęta z Wieruszowa.

Bp. Łukasz wręczył pierścienie św. Józefa: Marcinowi Sobczakowi i Dorocie Mazurowskiej za wieloletnia posługę na rzecz parafii i diecezji kaliskiej.

Podczas Mszy Świętych o godz. 8 i 9:30 tegoroczne kazanie wygłosił ks. kan. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesja i odśpiewano Litanię do Św. Rocha.

Kiedy miasto i okolice nawiedziła zaraza, ludzie zaczęli przyzywać wstawiennictwa i opieki Świętego Rocha. Ustanie zaraźliwej choroby przypisywano Świętemu, w dowód wdzięczności wybudowano świątynię.

,,Święty Rochu, Ciebie przed wiekami nasi przodkowie obrali w czasach zarazy za patrona. Za Twoim wstawiennictwem zostali uratowani przed śmiercią, która pustoszyła miasta i wioski. Z tym większą ufnością klękamy aby błagać o Twoją pomoc i wstawiennictwo u Pana. Nie liczymy na nasze zasługi ani na nasze dobre czyny, ale tylko na nieskończone zasługi i miłość Jezusa do nas oraz na Twoją miłość do Boga wyrażającą się w bezgranicznej miłości i służbie bliźnim, która tak bardzo podobała się Panu. Ty jeszcze będąc tu na ziemi otrzymałeś od Boga dar uzdrawiania ludzi i zapewnienie, że kto w chorobie i trudnościach będzie wzywał Twego wstawiennictwa zgodnie z wolą Bożą, może być uzdrowiony. Prosimy Cię wyproś nam u Pana tę łaskę, której tak bardzo pragniemy i tak bardzo potrzebujemy, a my kolejnym pokoleniom będziemy przekazywać wiarę w Twoje wstawiennictwo za nami.

Piotr Kołodziejczyk

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii diecezja kaliska, Religia, Wieruszów-Podzamcze. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments