Wystawa rękodzieła

W piątek 9 września 2022 r. w Rządcówce w Łęce Opatowskiej odbyło się Narodowe Czytanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łęce Opatowskiej z siedzibą w Opatowie. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem tematem – w Roku Romantyzmu i z okazji 200 rocznicy publikacji – były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 r. w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezji Adama Mickiewicza. Cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczciwości, fantazji i ludowej moralności.

Zgromadzonych na Narodowym Czytaniu gości przywitała dyrektor Biblioteki Gabriela Brzezińska, głos zabrała również Zastępca Wójta Gminy Łęka Opatowska Małgorzata Gąszczak. Lektorami, którzy odczytali wiersze była młodzież ze Szkoły Podstawowej w Łęce Opatowskiej: Zofia Kula, Maja Skąpska, Liwia Jokiel, Rafał Jędrasiak, Adam Kupczak, a oprawę muzyczną przygotowała Agata Jerczyńska.

Po głośnym czytaniu miłośnicy rękodzieła mieli możliwość obejrzenia wystawy robótek ręcznych. Ekspozycja przedstawiała bogaty zbiór szydełkowych serwet oraz bieżników wykonanych przez mieszkankę gminy Łęka Opatowska, Panią Mieczysławę Osadę. Autorka prac jest samoukiem, szydełkowania uczyła się z książek i poradników, a wzory i pomysły czerpie z Internetu i gazet. Po raz pierwszy miała okazję zaprezentować swoje prace szerszej publiczności.

W podziękowaniu za uświetnienie wydarzenia lektorzy oraz artyści otrzymali kwiaty i symboliczne podarunki. W trakcie spotkania nie zabrakło, również czasu na rozmowy przy kawie i słodkim poczęstunku.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments