Łódzkie na plus – To był tydzień

Bazary dla wszystkich

Ryneczki „Prosto od rolnika”, jakie samorząd województwa łódzkiego uruchomił w Łodzi, okazały się pełnym sukcesem.

 

Tłumy łodzian ruszyły po warzywa, owoce, wędliny, jajka czy miód. W ramach projektu rolnikom udostępniono bezpłatne miejsca do handlu przy ul. Drewnowskiej i w pobliżu Portu Łódź. Oba miejsca zapraszają w soboty.

Kupujących zaskoczył i ucieszył asortyment. Na rynkach mogą dostać produkty, jakich trudno szukać na funkcjonujących dotąd bazarach, a do tego mają pewność że dostają je prosto od producentów.

Rolnicy są zadowoleni z darmowych miejsc i dostępności, bo samochodami dostawczymi mogą dojechać w zasadzie do samych straganów, co umożliwiało łatwy rozładunek.

– Rolnicy zgłaszali potrzebę, aby móc wjechać do Łodzi i handlować bez potrzeby zatrudniania pośredników i mówili, że takiej możliwości nie mają – powiedział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.  – Z drugiej strony docierały do mnie sygnały od mieszkańców Łodzi, którzy chcieli w swoim mieście przyjść na ryneczek i kupować tam towary bezpośrednio od producentów. Połączyliśmy więc potrzeby rolników i mieszkańców Łodzi.

No to pomagaMY

Na pierwszym Walnym Zgromadzeniu zebrali się delegaci stowarzyszenia „PomagaMY”. Przypomnijmy, że samorządy skrzyknęły się i utworzyły fundusz, którym będą dysponować na wypadek klęsk żywiołowych.

– Łączymy siły, żeby szybko reagować na nadzwyczajne sytuacje. Łączy nas chęć pomocy mieszkańcom – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

Na walnym przedstawiciele 40 samorządów wybrali zarząd. Dziś budżet „PomagaMY” to ponad 500 tys. zł, z czego 300 tys. zł to wkład samorządu województwa łódzkiego. Wszystko wskazuje na to, że budżet się zwiększy, bo chęć przystąpienia do stowarzyszenia zgłosiło 14 kolejnych samorządów.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łódzkie na Plus. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments