Koło teatralne dla dzieci „Biała Góra”

bialagora (3)Poczynając od roku szkolnego 2012/2013, Stowarzyszenie Rozwoju Węglewic „ Biała Góra” realizuje kolejne projekty z obszaru edukacji kulturalnej, adresowane do uczniów szkoły podstawowej.

 

 

 

Zaczęliśmy od edukacji muzycznej. Przez kolejne trzy  lata z rzędu dzieci z Węglewic uczestniczyły w projekcie „ Filharmonia nie gryzie…..I Ty możesz zostać melomanem”         ( koncerty symfoniczne w szkole oraz wyjazdy do filharmonii kaliskiej).  Potem przyszła kolej na edukację czytelniczą, w ramach której dzieci wzięły udział w projektach: „ Lubię czytać i malować” ( 2012/2013)  oraz „ Pożeracz książek w roku szkolnym 2014/2015”         ( głośne czytanie książek, konkursy czytelnicze, spotkania autorskie).

W tym roku szkolnym , w ramach edukacji kulturalnej, zaproponowaliśmy  koło teatralne jako formę zajęć pozaszkolnych. Od wielu lat obserwujemy, że uczniowie naszej szkoły podstawowej bardzo chętnie uczestniczą w różnych przedsięwzięciach teatralnych. Zauważyliśmy też, że są wśród nich dzieci szczególnie utalentowane.  Stworzyliśmy dla nich możliwość rozwoju tych uzdolnień, ale też zaproponowaliśmy pożyteczną i przyjemną formę spędzania wolnego czasu.

Projekt „ Koło teatralne dla dzieci „ Biała Góra” , realizowany w okresie od 21 września 2015 do 10 czerwca 2016, obejmował wiele zadań, a między innymi:

  • Powołanie koła i organizacja cotygodniowych zajęć
  • Organizacja warsztatów teatralnych
  • Wycieczka do teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu
  • Przygotowanie spektaklu „ Tradycyjne święta” (na spotkanie bożonarodzeniowe)
  • Organizacja współpracy i wymiany doświadczeń z kołami teatralnymi z powiatu wieruszowskiego
  • Przygotowanie spektaklu „Rodzinne sprawy” ( na festyn rodzinny )
  • Zakończenie zajęć, podsumowanie, wręczenie dyplomów dla uczestników.

Do prowadzenia  zajęć zaprosiliśmy doświadczoną instruktorkę Agnieszkę Rybak. Cotygodniowe spotkania odbywały się w każdy poniedziałek, w naszej wiejskiej świetlicy .Chodziło  o ciekawą i pożyteczną formę zajęć pozaszkolnych, których celem jest rozwijanie uzdolnień scenicznych, integracja środowiska, ale też rozwijanie kreatywności, wyobraźni , a przede wszystkim uwrażliwienie na wartość i znaczenie słowa.

W trakcie zajęć dzieci pracowały z tekstem poetyckim, redagowały scenariusze i przygotowywały kolejne występy dla węglewickiej publiczności.  Interesującym urozmaiceniem zajęć były niewątpliwie teatralne zajęcia warsztatowe, prowadzone przez instruktorkę z Kalisza, Panią Marię Antczak – Bednarczyk. W trakcie trzech kolejnych spotkań realizowane były ćwiczenia integracyjne, zabawy kształtujące współdziałanie w grupie, organizacja przestrzeni scenicznej, ruch sceniczny, prezentacje sceniczne postaci.

Ważną część zajęć poświęcono emisji i impostacji głosu. Po prawie dwóch miesiącach pracy w kole, dzieci wybrały się do teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu na spektakl „ Tadek Niejadek”. W drugim półroczu zajęć, w ramach współpracy i wymiany doświadczeń z kołami teatralnymi z powiatu wieruszowskiego, zorganizowaliśmy dwie wycieczki do Wieruszowa.

Pierwsza odbyła się w marcu na Powiatowe Prezentacje Teatralne. Tym razem dzieci z Węglewic jeszcze nie występowały, ale miały okazję obserwować występy innych grup teatralnych. Z całą pewnością prezentacje bardziej doświadczonych, młodych aktorów motywowały do dalszej pracy. Po raz drugi do Wieruszowa pojechaliśmy do Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej im. W. S. Reymonta na zajęcia czytelniczo – teatralne.

Bardzo interesujące i pożyteczne spotkanie, w trakcie którego dzieci poznały historię teatru lalkowego, przygotowały krótki występ w teatrzyku lalkowym, ale też miały okazję zwiedzić bibliotekę i poznać jej zasoby. Niewątpliwie ukoronowaniem całorocznej pracy, były dwa występy dzieci z koła teatralnego. Pierwszy odbył się w ramach tradycyjnego już w Węglewicach spotkania bożonarodzeniowego. Zarówno grudniowy spektakl „Tradycyjne święta” jak i ten czerwcowy „Rodzinne sprawy”, wystawiony podczas Festynu Rodzinnego zostały przyjęte  przez publiczność z wielką życzliwością i uznaniem. Po niespełna roku pracy, młodzi aktorzy zaprezentowali się znakomicie.

10 czerwca br. odbyło się zakończenie projektu, podczas którego podsumowaliśmy całoroczną pracę. W zajęciach koła teatralnego uczestniczyło w sumie 17 dzieci, w tym 2 gimnazjalistów i dwójka dzieci z Jeziornej, uczęszczająca do Szkoły Podstawowej w Galewicach. Pozostała „trzynastka”, to uczniowie naszej szkoły. Były dyplomy, kwiaty, podziękowania i nadzieje, że we wrześniu będzie szansa na kontynuację.

Dziękuję Panu Wójtowi Gminy Galewice za współfinansowanie projektu, prowadzącym za interesujące zajęcia, dzieciom za aktywne uczestnictwo, a rodzicom za życzliwość i wsparcie naszego przedsięwzięcia. Szczególnie serdeczne podziękowania kieruję do członków Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Węglewic „ Biała Góra”, za wielkie zaangażowanie  w realizację projektu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Węglewice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Białogórzanka
6 lat temu

ogromne podziękowania dla tego wspaniale działającego stowarzyszenia wraz ze wszystkimi prezeskami i przyklapusami,naprawdę chylę czoła nad Waszą bezinteresowną działalnością.