Odpust Przemienienia Pańskiego w Węglewicach

DSC_01386 sierpnia 2016 w Węglewicach odbył się odpust ku czci Przemienienia Pańskiego.

Do Twego Jezu Kościoła,
Wszyscy tu pilnie spieszymy,
Twa dobroć tutaj nas woła,
Tu się przed Tobą korzymy.

Przemień o Jezu, co smutne w nas
Kochać Cię chcemy po wieczny czas.

Na Wzgórzu Węglewickim została odprawiona suma odpustowa, której przewodniczył ks. mgr lic. Daniel Kusa – notariusz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Zebranych przywitał na początku mszy św. – proboszcz parafii Trójcy Świętej ks. kanonik Ryszard Regulski. W czasie mszy świętej wierni modlili się w intencji  1050. rocznicę Chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży, za Ojczyznę i Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uroczystość odpustową uświetnił chór działający przy Stowarzyszeniu Biała Góra w Węglewicach.

6 sierpnia – Przemienia Pańskiego gromadzą się tu licznie rzesze ludzi, prosząc i dziękując Jezusowi Chrystusowi za łaski uzdrowienia. Do Węglewic pielgrzymowano już za czasów naszych pradziadów. Pielgrzymki miały charakter dziękczynny, modlono się  o odwrócenie epidemii cholery, która obiegła obszar miasta Wieruszowa i okolic. Ludzie prosili Boga o  oddalenie epidemii. Lud postanowił podziękować za wysłuchane prośby zanoszących do Ojca Niebieskiego i wyruszyć w pątniczej pielgrzymce obierając pobliski kościół w Węglewicach, w którym znajdował się obraz „Przemienia Pańskiego” (znajduje się do dnia dzisiejszego). I jak co roku, w święto 6 sierpnia – Przemienia Pańskiego gromadzą się tu licznie rzesze ludzi, prosząc i dziękując Jezusowi Chrystusowi za łaski uzdrowienia.

Najsłodszy Jezu, Chryste nasz i Panie,

Dziś prosim Ciebie usłysz to błaganie.

 Cudowny Boże, przez Twe Przemienienie
Strapienia nasze obróć w pocieszenie.

Kult Pana Jezusa Przemienionego zaczął się rozwijać od XIX wieku a szczególnie przez pielgrzymów pieszej pielgrzymki z Wieruszowa i okolic, zwłaszcza, kiedy to 160 lat temu przyszli prosić o przemianę i oddalenie groźnej epidemii cholery, która siała spustoszenie w mieście. To tu w modlitwie postanowili błagać o odwrócenie choroby i nieszczęść przed obrazem Przemienienia Pańskiego w Węglewicach. Dziś nie tylko trzeba prosić Chrystusa Przemienionego o oddalenie i przeciwdziałanie groźnej epidemii – ateizacji życia społecznego. 

Piotr Kołodziejczyk
Ten wpis został opublikowany w kategorii Religia, Węglewice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
6 lat temu

Panie Piotrze !
dziekuje za chrzescijanska relacje i piekne zdjecia z Pielgrzymki Przemienienia Panskiego
Pozdrawiam
W.B.