Czy to już wiosna? Przyroda daje wyraźne sygnały

W Parku Narodowym „Ujście Warty” rośnie liczba gęsi. To znak, że wiosna jest blisko i raczej nie należy spodziewać się powrotu mrozów. Jeszcze niedawno w parku było zaledwie 7 tys. gęsi, teraz ich liczba przekracza 37 tys.

 

„Pośród dominujących gęsi zbożowych i białoczelnych pojawiły się takie rodzynki, jak bernikla rdzawoszyja i gęś krótkodzioba – gatunki pojawiające się prawie co roku na przelotach w naszym parku, jednak bardzo nielicznie” – powiedział Michał Leszczyński z PN „Ujście Warty”

Kolejną z oznak przedwiośnia są rozpoczynające się odloty łabędzi krzykliwych, dla których ten park jest jednym z zimowisk w tej części Europy. To także znak, że wkrótce rozpoczną się przeloty kaczek, które tysiącami pojawiają się na rozlewiskach Warty i Postomii.

„Wiosnę słychać na każdym kroku, odzywają się żurawie na lęgowiskach, a drobni śpiewacy zaczynają już godowe pieśni. Za to dla kruka i bielika sezon lęgowy rozpoczął się na dobre – ptaki te wysiadują jaja” – dodał Leszczyński.

W świecie roślin jedną z oznak przedwiośnia jest kwitnienie leszczyny, które w Lubuskiem jest w pełni. Niestety, to zła wiadomość dla osób uczulonych na pyłek tych drzew i krzewów.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

http://kurier.pap.pl/depesza/172613/Czy-to-juz-wiosna–Przyroda-daje-wyraxne-sygnaly

 

 

 

 

 

 

 

Foto: www.pnujsciewarty

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments