Kronika strażacka

Od dnia 05.06.2017 r. do dnia 11.06.2017 r. Państwowa Straż Pożarna w Wieruszowie odnotowała 10 zdarzeń.

1.W dniu 06.06.2017 o godz. 06.40 SKKP PSP w Wieruszowie otrzymało zgłoszenie o pożarze rębalni w jednym z zakładów produkcyjnych w gm. Wieruszów.
Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy straży pożarnej JRG PSP W-ów oraz po jednym zastępie OSP Wieruszów, OSP Pieczyska, OSP Wyszanów. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar przenośnika taśmowego znajdującego się w budynku rębalni. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody w natarciu na palącą się taśmę przenośnika oraz jednego prądu wody w obronie na instalację technologiczną. Działania te doprowadziły do lokalizacji i ugaszenia pożaru. Po zakończeniu działań budynek został przewietrzony.
Przypuszczalną przyczyną pożaru było uszkodzenie przenośnika taśmowego. Straty oszacowano na 2 tys.zł.

2.W dniu 06.06.2017 o godz. 20.05 SKKP PSP w Wieruszowie odebrało zgłoszenie o pożarze transformatora w miejscowości Kowalówka gm. Wieruszów. Do zdarzenia zadysponowano jeden zastęp JRG PSP W-ów. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palącą się izolację przewodu transformatora. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu proszku na palącą się izolację. Działanie te doprowadziły do lokalizacji i ugaszenia pożaru. Teren działań przekazano protokołem przedstawicielowi pogotowia energetycznego. Przypuszczalną przyczyną pożaru było wyładowania atmosferyczne-uderzenie pioruna.

3. W dniu 10.06.2017 o godz. 11.42 SKKP PSP w Wieruszowie odebrało zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze S8 137km. gm. Lututów. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępu JRG PSP W-ów oraz po jednym zastępie OSP Chojny i OSP Lututów. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia jako pierwszego OSP Chojny, zastano samochód osobowy, który uderzył w bariery energochłonne. Jedna z osób poszkodowanych(kobieta) opuściła pojazd przed przybyciem straży pożarnej, natomiast w pojeździe znajdowała się jeszcze jedna osoba-kierujący pojazdem. Osoba ta była nieprzytomna i uwięziona w pojeździe. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej w postaci wsparcia psychicznego, tamowaniu krwotoków oraz stabilizacji górnego odcinka szyjnego u nieprzytomnego zakleszczonego kierowcy. O godz.11.53 na miejsce zdarzenia przybył ZRM przejmując osoby poszkodowane, uznając działania strażaków za prawidłowe. Następne czynności straży polegały na wydobyciu z pojazdu poszkodowanego kierowcy przy pomocy narzędzi hydraulicznych. Na miejsce zdarzenia zadysponowano również Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. O godz.12.30 przybyły na miejsce lekarz z LPR stwierdził zgon poszkodowanego. Po wykonaniu czynności dochodzeniowo-śledczych przez Policję miejsce zdarzenia uprzątnięto i przekazano zarządcy drogi.

4. W dniu 10.06.2017 o godz. 20.19 SKKP PSP w Wieruszowie otrzymało zgłoszenie o osobie nieprzytomnej w miejscowości Gola gm. Bolesławiec. Z powodu braku karetki do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy straży JRG PSP W-ów oraz zastęp OSP Bolesławiec. Jako pierwszy na miejsce zdarzenia przybył zastęp OSP KSRG Bolesławiec, który zastał na miejscu zdarzenia nieprzytomnego poszkodowanego z zatrzymaniem krążenia. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na podjęciu czynności ratowniczych mających na celu przywrócenie krążenia i oddechu u nieprzytomnego poszkodowanego. O godz. 20.33 na miejsce zdarzenia przybył zastęp JRG PSP Wieruszów przejmując osobę poszkodowaną, i podtrzymując wcześniej przyjęty zamiar taktyczny. Ratownicy PSP prowadzili resuscytację krążeniowo- oddechową do momentu przybycia ZRM. O godz. 20.52 na miejsce działań przybył ZRM przejmując osobę poszkodowaną, jednocześnie uznając działania strażaków za prawidłowe. O godz.20.55 lekarz stwierdził zgon poszkodowanego.

5.Pozostałe zdarzenia do których dysponowane były zastępy Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej związane były z usuwaniem nadłamanych konarów drzew, usuwaniu rozlanych płynów eksploatacyjnych i owadów błonkoskrzydłych.

Dowódca JRG
mł. bryg. Dariusz Górecki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments