Dumni i Spełnieni

W sobotnie popołudnie 3 lutego 2018 druhowie z OSP w Węglewicach zebrali się aby podsumować miniony rok. Spotkanie przebiegało w wyjątkowo przyjemnej atmosferze szczególnie z uwagi na obecność licznych gości, którzy w odpowiedzi na nasze zaproszenie przybyli niezawodnie. Poza członkami honorowymi i wspierającymi swoją obecnością zaszczycili nas:
– przedstawiciele PSP w Wieruszowie, w składzie: st. brygadier Waldemar Kopacki, asp. sztabowy Ryszard Plesner oraz mł. ogniomistrz Marcin Gruca.
– członkowie ZOG ZOSP RP w Galewicach, dh Karol Hojeński komendant ZOG oraz dh Krzysztof Kamiński członek ZOG
– Wójt gminy Galewice Marian Wojcieszak.
– Proboszcz Parafii w Węglewicach Ks. Kanonik Ryszard Regulski
– Pani Anna Jaśniak Prezes SRW Biała Góra
– Państwo Joanna i Remigiusz Okoń właściciele firmy REMEX, Pan Hieronim Godyla wł. firmy GOLEŃ, Jarosław Jeż oraz Pan Mariusz Łakomiak leśniczy z Nadleśnictwa Przedborów, których zaliczamy do grona przyjaciół naszej jednostki za szczególną pomoc w podejmowanych przez nas działaniach na rzecz zapewnienia gotowości do sprawnego i skutecznego niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia.

W porównaniu z minionymi latami rok 2017 obfitował w zdarzenia, które wymagały naszej interwencji. I tak, 10 razy wyjeżdżaliśmy do gaszenia pożarów i 9 razy do miejscowych zagrożeń, które w większości polegały na usuwaniu skutków wichur i nawałnic, które przeszły przez naszą gminę. Ilość interwencji uplasował nas na 3 miejscu wśród jednostek OSP spoza Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu naszego powiatu.

Druhowie nasi doskonalili swoją wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa i ochrony p. poż., uczestnicząc w kursach podstawowych strażaka ratownika oraz w kursach ratownictwa technicznego, natomiast nasi najmłodsi reprezentowali naszą jednostkę na Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych OSP wg regulaminu CTiF, gdzie drużyna dziewcząt zajęła 2 miejsce a drużyna chłopców 1 miejsce, kwalifikując się tym samym do zawodów na szczeblu powiatowym zdobywając tam 5 miejsce.

W ubiegłym roku wzbogaciliśmy się o nowy sprzęt i wyposażenie taki jak: torba medyczna z wyposażeniem, aparaty powietrzne 2 szt., agregat prądotwórczy, radio-telefon przenośny, 3 kpl. mundurów galowych, oraz dwa kombinezony do ochronne przed osami, szerszeniami itp. Zakupy te sfinansowaliśmy z własnych środków, natomiast z dotacji MSWiA przyznanej przez Komendanta PSP zakupiliśmy pompę szlamową. Dzięki naszemu członkowi wspierającemu Bo Kromannowi wzbogaciliśmy o profesjonalnego drona, który może okazać się bardzo pomocny do lokalizacji źródeł pożarów, szczególnie na terenach leśnych oraz podczas poszukiwań osób zaginionych.

Miniony rok po raz kolejny upłyną nam na wykonywaniu prac remontowych w obrębie naszej remizy. Tym razem skupiliśmy się na odnowieniu wnętrza garażu poprzez wytynkowanie i pomalowanie ścian , wykonanie lamperii, wykonanie nowej instalacji elektrycznej, położenie płytek na podłodze, wykonanie nowych szaf na ubranie bojowe, odnowienie bram garażowych, zamontowanie umywalki w garażu. Nasi druhowie przepracowali 650 godzin wykonując wymienione prace remontowe

Wyzwania te udało nam się zrealizować w znacznej części z dotacji MSWiA oraz dzięki pomocy finansowej i rzeczowej naszych przyjaciół. Szczególne podziękowania należą się Komendantowi PSP Waldemarowi Kopackiemu oraz Komendantowi OG ZOSP RP w Galewicach dh Karolowi Hojeńskiemu za wspieranie naszych wniosków o dotacje do MSWiA na zakup sprzętu i remont strażnicy. Wyrazy głębokiej wdzięczności kierujemy pod adresem leśniczego Mariusza Łakomiaka za wsparcie wniosku o pomocy z Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Przedborowie oraz składamy serdeczne podziękowanie na ręce Pani dyr. Hanny Glińskiej dla RBS w Lututowie za wsparcie finansowe przy zakupie sprzętu. Podziękowania należą się również Panom Jarosławowi Jeżowi i Józefowi Mieszale za nowe karnisze na sali, a dzięki Pani Sabinie Wyrwas i Pani Sławomirze Jeż możemy cieszyć się z nowych firanek w oknach.

Kończąc pragnę szczególnie podziękować Członkom Zarządu naszej Jednostki za ich zaangażowanie i całoroczną pracę. Druhom strażakom biorącym udział w akcjach ratowniczo gaśniczych za to, że stawiają się zawsze kiedy są potrzebni. Naszej młodzieży za to, że tak chętnie i tak godnie reprezentują nas na zawodach strażackich.

Mieszkańcom Węglewic i okolic oraz członkom honorowym i wspierającym dziękuję za wsparcie finansowe, a przede wszystkim za bezcenne rady jaki otrzymujemy od was zawsze kiedy zwracamy się do was o pomoc.

Dyrekcji, nauczycielom i Radzie Rodziców w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Węglewicach, SRW Biała Góra oraz Ks. Proboszczowi za wolę wspólnego podejmowania działań na rzecz naszej społeczności.

Oddzielne podziękowanie kieruję po adresem naszego Samorządu na czele z Wójtem Gminy Marianem Wojcieszakiem za ponoszenie stałych kosztów, niezbędnych dla funkcjonowania naszej jednostki.

Ze strażackim pozdrowieniem i życzeniami bezpiecznego 2018 roku.
Prezes OSP w Węglewicach
Maciej Spólny
Ten wpis został opublikowany w kategorii Węglewice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments