Nowe e-usługi w kępińskim szpitalu od nowego roku

Wraz z początkiem 2018 roku ruszyła realizacja projektu: „Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu”. Powiat Kępiński jest jednym z partnerów finansowych projektu wdrażanego jednocześnie w 53 szpitalach na obszarze województwa wielkopolskiego.

W ostatnich dniach na stronach Europejskiego Dziennika Urzędowego opublikowany został przetarg na: „Dostarczenie, skonfigurowanie i uruchomienie infrastruktury technicznej lokalnej i regionalnej – wsparcie przetwarzania chmurowego (klastry obliczeniowe, przestrzeń dyskowa, przełączniki sieciowe, systemy operacyjne i specjalistyczne, licencje dostępowe do systemów serwerowych, system zasilania gwarantowanego)” (numer ogłoszenia o zamówieniu SzW/3/2018). To już drugie z postępowań związane z realizacją tego projektu.

Celem projektu, który w 85% dofinansowany jest ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Poddziałanie 2.1.1 Rozwój elektronicznych usług publicznych, jest wdrożenie w objętych projektem jednostkach medycznych dwóch nowych e-usług tj. e-Rejestracji i e-Dokumentacji.

Oznacza to w praktyce w przypadku usługi e-Dokumentacja zapewnienie pacjentom, którzy złożą wniosek, dostępu do własnych elektronicznych dokumentów medycznych. Ponadto możliwe będzie również udostępnienie elektronicznych dokumentów medycznych na poziomie podmiotów medycznych, które zostaną podłączone do systemu.

Za pośrednictwem drugiej z wdrażanych w ramach projektu z e-usług tzw. e-Rejestracji pacjent będzie miał możliwość rejestracji on-line do świadczeń opieki zdrowotnej, monitorowania statusu na liście oczekujących, możliwość elektronicznej rezygnacji z wizyty oraz będzie powiadamiany o jej terminie.

Powstanie systemu informatycznego uzupełni zakup niezbędnej infrastruktury technicznej tj. komputerów, serwerów, macierzy, drukarek i skanerów. Każda z jednostek medycznych otrzyma również niezbędne oprogramowanie. Projekt ma w konsekwencji umożliwić gromadzenie, przetwarzanie oraz wymianę elektronicznej dokumentacji medycznej pomiędzy podmiotami medycznymi objętymi wnioskiem o dofinansowanie.

Za właściwą realizację projektu odpowiada Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Powiat Kępiński zgodnie z umową partnerstwa wnosi do projektu kwotę 259 927,02 złotych, co stanowi 15% całkowitego kosztu realizacji inwestycji w kępińskim szpitalu. Pozostałą część stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Łączna wartość zadania dotycząca Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie wynosić będzie 1 731 271,33 złotych.

W skali całego województwa wdrażany projekt kosztować będzie zgodnie z zatwierdzonym wnioskiem o dofinansowanie 93 882 351,00 złotych.

Realizacja projektu zgodnie z harmonogramem zakończy się w 2019 roku.

powiatkepno.com.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno, Powiat Kępiński. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments